Vijesti o suradnja s gradom

Vijećnici na zagrebačkom zadatku

Autor: Vlatka Crnković, 22. 4. 2013.

Vijećnici  osmog saziva Dječjeg gradskog vijeća su u ponedjeljak, 15. travnja 2013., u ranim jutarnjim satima krenuli put Zagreba. Sat i pol, koliko je trajao put do hrvatske metropole, brzo je prošlo.

Prva postaja bio je Hrvatski sabor. Vijećnici  su se upoznali s radom osoba ključnima za stvaranje hrvatskog jezika i politike. Dopušteno im je i razgledavanje Sabornice, mjesta na kojem se donose sve  odluke važne za dobrobit Hrvatske. Uslijedio je odmor na  Cvjetnom trgu koji je jednostavno isijavao proljetnim ugođajem, mameći osmijeh na lica kako Zagrepčana tako i vijećnika.

Međutim, Cvjetni trg ih je vrlo brzo ispratio zbog činjenice da je bilo vrijeme ručka te konačnog susreta s ustanovom radi koje su zapravo i došli: Ministarstvom vanjskih poslova i europskih integracija.

Nakon kraćeg razgledavanja, pozvani su u salu u kojoj im je bio predstavljen pojam Europske unije. Kroz zanimljivu prezentaciju imali su priliku štošta naučiti, ali i pokazati svoje znanje usvojeno na radionicama Dječijeg gradskog vijeća. Uskoro im se pridružio i pomoćnik ministrice vanjskih poslova Hrvoje Marušić, rodom iz Opatije. Vijećnici su mu postavljali razna prigodna pitanja, primjerice koje su za djecu prednosti ulaska Hrvatske u Europsku uniju ili pak hoće li Unija podupirati međunarone dječje akcije.

Vijećnike je ipak najviše obradovao susret s ministricom Vesnom Pusić koju je zanimao njihov rad u Vijeću. Pri povratku posjetili su nezaobilazni Arena-centar.

Puni dojmova, vratili su se svojim kućama.Tko zna? Možda ćemo za nekoliko godina nekog od njih gledati u zastupničkim klupama. Ako ne u onim europskim, onda zasigurno u  hrvatskim.

Katja Knežević, 7.a