> O školi
Osnovno o Školi
Godine 1970. formirana je osnovna škola "Ljubomir Mrakovčić" Opatija integracijom postojećih dviju osnovnih škola. Iste godine dovršena je suvremena školska zgrada na sadašnjoj lokaciji. Od 1992. škola nosi sadašnji naziv.

NAŠA VIZIJA: Sigurno, samostalno i odgovorno dijete koje će stečena znanja znati primijeniti u svakodnevnom životu.

NAŠA MISIJA: Brodimo sretno morem znanja i kulture.

Adresa: Nova cesta 53

telefon: (051) 703 910
email: rkj@os-rkatalinic-jeretov-opatija.skole.hr ;
zgrada Volosko: (051) 701 279
Područne škole: Ičići (051) 704 311; Veprinac (051) 299 082

Županija

Primorsko-goranska,

do 600 učenika u

četri zgrade.

Upoznajte našu Školu

Crtice o školi

Književnik Rikard Katalinić-Jeretov

Autor: Marijana Mavić, 29. 9. 2019.

Rikard Katalinić Jeretov, hrvatski književnik, rođen je u Volosku 8. siječnja 1869., a umro u  Splitu  29. rujna 1954. Trgovačku akademiju završio je u Rijeci, a strane jezike usavršavao u Beču, Münchenu, Parizu i Londonu. Radio je kao činovnik u Zadru, Opatiji, Zagrebu i Splitu. Progonjen od austrougarskih vlasti, kraj I. svjetskog rata dočekao je u bečkome zatočeništvu, a pod talijanskom okupacijom za II. svjetskog rata bio je više mjeseci u koncentracijskom logoru na Liparima.

Tipičan je predstavnik hrvatskog regionalizma, poznat kao pjesnik mora, Hrvatskog primorja i Istre. Nastavljajući tradiciju hrvatskog narodnog preporoda, suprotstavljao se talijanskim utjecajima u Dalmaciji i Istri pa je i njegovo pjesništvo, premda iskreno i neposredno, u službi izrazito tendencioznog isticanja domoljubnih osjećaja s podosta romantičarske retoričnosti, prosvjetiteljskog pragmatizma, deskriptivnosti i populizma.

Objavio je zbirke Pozdrav istarskog Hrvata (1891.), Mrtvoj majci (1894.), Primorkinje (1897.), Zadnje pjesme (1901.), S moje lire (1904.), Sa Jadrana (1908.)  i  Mrtvoj sestri (1910.), kao i  zbirke crtica Crtice iz Istre (1896.) i Inje (1902.) te knjigu proze Našim morem i našim krajem (1910.) iznoseći realistične pojedinosti iz života malih ljudi pod tuđinskom vlašću, ispričane svježe i anegdotski tradicionalnom realističkom tehnikom, ali s lirskom notom, koja ih čini bliskima pjesmama u prozi.

Izvor: enciklopedija.hr