Projekti i programi Škole

UNICEF - STOP NASILJU
...

Projekt "Pametna škola" - edukacija za učenike

Autor: Dragica Rade, 19. 5. 2022.

Imamo li dovoljno razvijenu svijest o tome kako koristiti energiju i na koji način gospodariti njome i na tome još trebamo raditi.

18. svibnja 2022. u učionici tehničke kulture održana je edukacija za učenike.

Prisutne su Dragica Rade, profesorica matematike i informatike i Dragana Karamarko, učiteljica tehničke kulture i Vanja Kusturin, učiteljica likovne kulture.

Gospodin Damir Medved  je učenicima objasnio i približio osnove korištenja sustava i programa koji je povezan sa senzorima. Objasnio je na koji način možemo dodavati naredbe i pomoću njih uključivati razne opcije mjerenja kvalitete zraka kao i potrošnje energije pojedinih uređaja u kućanstvu. Upoznali smo pametnu utičnicu koja nam pokazuje koliko smo struje potrošili u određenom vremenu i kako senzor za svijetlo nam omogućava paljenje i gašenje svjetla kad i nismo u toj prostoriji.

Učenici su imali mogućnost probati odabrati i instalirati željeni senzor.

Dvije učionice opremljene su pametnim utičnicama, koje mjere potrošnju i kvalitetu energije i kojima se može daljinski upravljati te senzorima i zajedničkom centralnom jedinicom.

Pomoću solarnih panela koristimo sunčevu energiju koja se pretvara u električnu i na taj način štedimo novac i struju, naravno to je ekološki i obnovljivi oblik proizvodnje električne energije objasnio je učenicima gospodin Vedran Kružić.

Dragana Karamarko

IOŠ Pametna škola 2   https://youtu.be/mtd6p1LJnyE