O školskoj knjižnici

Radno vrijeme školske knjižnice:

PONEDJELJAK  8:00-14:00

UTORAK  8:00-14:00

SRIJEDA  8:00-14:00

ČETVRTAK  8:00-14:00

PETAK  8:00 -14:00

knjiznica.rkj@gmail.com

051/703-912

Katalog:

U odgovarajući prozorčić upišite traženi pojam (ime autora ili naslov) i kliknite na "Traži".

Klikni i čitaj

Vijesti iz knjižnice

Obilježavanje Međunarodnog dana djeteta

Autor: Serena Calderara Cvjetović, 20. 11. 2018.

Danas je Međunarodni dan djeteta. Generalna skupština Ujedinjenih nacija je 20. studenoga 1959. godine usvojila Deklaraciju o pravima djeteta, a 1989. godine Konvenciju o pravima djeteta. Povodom toga dana, knjižničari su zajedno s knjižničarkom napravili prigodni pano koji su postavili u holu škole.

Obilježavanjem ovog dana se žele podsjetiti institucije, udruge koje se bave ljudskim pravima i slobodama na poduzimanje konkretnih koraka u zaštiti i unapređenju dječjih prava jer su ona temelj izgradnje naprednog društva.

Alarmantni su podatci da je u zadnjih deset godina preko 2 milijuna djece poginulo u ratovima. Od posljedica rata 10 milijuna djece iz cijelog svijeta ima teška psihička oštećenja, 30 milijuna djece živi u ratnim područjima, a u 26 zemalja svijeta djeca ispod 15 godina su aktivni vojnici.

Vlade i organizacije za skrb djece zato imaju velik i težak zadatak osigurati svoj djeci na svijetu život dostojan djeteta. Život u kojem će se poštivati osnovna dječja prava, život u kojem će djeca biti samo djeca.

U skladu s Konvencijom Ujedinjenih naroda osnovna dječja prava su;
- pravo na preživljavanje (hrana, smještaj, stanovanje, zdravlje, životni standard)
- razvojno pravo (razvoj, odgoj i obrazovanje, obitelj, kultura, identitet)
- pravo sudjelovanja (donošenje odluka, druženje, izražavanje, pristup informacijama)
- pravo zaštite od zlostavljanja, zanemarivanja, izrabljivanja, mučenja, otmice, prostitucije.

Konvencija o pravima djeteta propisuje da:
- Sva djeca i mladi imaju ista prava. Ni jedno dijete ne smije biti oštećeno zbog svog spola, boje kože, jezika ili religije;
- Djeca i mladi imaju pravo na najveću moguću mjeru zdravstvene zaštite te zdravstvene preventive i medicinske njege;
- Djeca i mladi imaju pravo na besplatno osnovno obrazovanje. Jednako tako mora im se  osigurati posjet školama koje bi ih mogle     dalje obrazovati;
- Djeca i mladi imaju pravo na odmor, slobodno vrijeme, igru i sudjelovanje u kulturnim i umjetničkim manifestacijama;
- Djeca i mladi imaju pravo na informiranje, slobodno izražavanje mišljenja i pravo da budu saslušani;
- Djeca i mladi imaju pravo na dobar odgoj. Njihovi roditelji ili skrbnici ne smiju primjenjivati silu ,a zlostavljanje je zabranjeno;
- Djeca i mladi imaju pravo primanja posebne pomoći i zaštite u ratu i izbjeglištvu;
- Djeca i mladi imaju pravo na zaštitu od rada kojim bi bili iskorišteni i od seksualnog zlostavljanja;
- Djeca i mladi imaju pravo na život sa svojim roditeljima, te kontakt s oba roditelja ukoliko oni žive razdvojeno;
- Djeca i mladi invalidi, imaju pravo na posebnu potporu kao i na aktivno sudjelovanje u društvenom životu.