Dječje gradsko vijeće Grada Opatije

MEĐUNARODNA UKLJUČENOST

Autor: Marijana Mavić, 22. 10. 2022.

Od 2006. godine aktivno smo uključeni u svjetski projekt Tapori čiji je cilj borba protiv siromaštva i socijalne isključenosti djece u svijetu.

Aktivno smo se uključili, 2013. godine u kampanju Organizacije Eurochips, Europski odbor za djecu čiji su roditelji u zatvoru, pod sloganom: „Zločin nije moj, ali kazna ipak jest“.

Na 17. Susretima Dječjih foruma Hrvatske, 2014. godine, pokrenuli smo kampanju pod nazivom „Opredijeli se da budeš – Prvak za prava djeteta“ koju je pokrenulo 14 međunarodnih i europskih udruga za dječja prava (Eurochild, SOS Dječje selo…) kako bi potaknuli članove Europskog parlamenta da prihvate i potpišu Manifest dječjih prava.

2019. godine pokrenuli smo kampanju Glasaj za djecu” (Vote for Children) u kojoj sudjeluje niz međunarodnih organizacija za zaštitu prava i interesa djece, poput Eurochilda, Save the Children, Terre des Hommes, UNICEF-a. Kampanja se zalaže da pitanja od interesa za djecu budu prioritet u izbornim programima budućih članova Europskog parlamenta, te poziva kandidate da postanu borci za dječja prava, odnosno Prvaci prava djeteta (Child Rights Champion).

Troje djece DND Opatija  bili su izabrani u prvi saziv Mreže Mladih savjetnika Ureda pravobraniteljice za djecu, član Dječjeg foruma i DGV Opatija 2012., 2019. i 2021. godine postali su predstavnici djece u Vijeću za djecu RH. Od 2018. godine imamo svoje male predstavnike u Savjetodavnom odboru za dječju participaciju UNICEF-a te dvoje djece u Dječjem vijeću Eurochilda. Postali smo u partnerstvu sa Savezom DND Hrvatske koordinatori Nacionalnog foruma dječjih vijeća Eurochilda – NATIONAL EUROCHILD FORUM CROATIA – NEF.

Društvo „Naša djeca“ Opatija primilo je krajem 2015. godine u Domu Lordova u Londonu visoko svjetsko priznanje organizacije Child and Youth Finance International u kategoriji “vodstvo u civilnom društvu”. Dodjela nagrada promovirala je najuspješnije pojedince, državne institucije, financijske organizacije i udruge koje su radile na edukaciji i poboljšanju financijske uključenosti djece i mladih.

Društvu „Naša djeca“ Opatija dodijeljena je nagrada Primorsko goranske županije za izniman doprinos i postignuća u promicanju dječjih prava i dječje participacije te podršku razvoju civilnog društva i volonterstva u 2015. godini.
Zahvaljujući Dječjem gradskom vijeću Opatije i Dječjim forumima DND Opatija Grad Opatija postao je prvi grad u Hrvatskoj koji ima Mapu dječjih igrališta – vodič kroz 31 igralište za djecu ucrtano na planu grada, s kratkim opisom i fotografijom te pravilima ponašanja na dječjim igralištima za djecu i odrasle. Za taj smo projekt dobili u kategoriji „Društvena odgovornosti-inicijativa godine“ veliku nagradu Udruge hrvatskih menadžera sigurnosti.

2022. godina

Dodijeljena zahvalnica gradonačelnika Grada Opatije Fernanda Kirigina za promicanje i zalaganje za dječja prava i dječje sudjelovanje povodom 70.godina Društva “Naša djeca” Opatija, 20. godina aktivnog rada i postojanja Dječjeg gradskog vijeća Grada Opatije i Radionice/igraonice razvojne podrške djeci “Kolibrići”.

Povodom 70. godišnjice, župan Zlatko Komadina uručio je priznanje Primorsko-goranske županije Društvu „Naša djeca“ Opatija za kontinuirano kvalitetne rezultate i izniman doprinos u osmišljavanju i organiziranju slobodnog vremena djece te da je nevladina udruga Društvo “Naša djeca” Opatija jedan od pionira u području poticanja aktivne dječje participacije u lokalnoj zajednici i dobitnik velikog broja nacionalnih i međunarodnih priznanja.

Naši vijećnici svojim radom, trudom i zalaganjem postali su članovi najvažnijih međunarodnih i nacionalnih tijela koji se bave poboljšanjem života djece u našoj državi i EU.

Petra Josipović, članica 2. saziva Dječjeg vijeća Eurochild-a.

Dominik Brnčić, član vijeća za djecu RH i 1. saziva NEF-a Hrvatske.

Lana Golubović, članica 3. saziva Dječjeg vijeća Eurochild-a i 2. saziva NEF-a Hrvatske.

Fran Rubeša, član 1. saziva MCM (Mediteranska organizacija za dječju participaciju) i 1. i 2. saziva NEF-a Hrvatske.

Iria Galić, članica organizacije Child Rights Connect kao zagovarateljica dječjih prava i jedna od 8 djece uključenih u rad s Ujedinjenim narodima iz cijelog svijeta i 2. saziva NEF-a Hrvatske.

Helena Katalinić, članica 2. saziva NEF-a Hrvatske.

Viktoria Dovođa, članica 2. saziva NEF-a Hrvatske.