Autor: Fredi Glavan, 27. 7. 2009.

MOLIMO SVE RODITELJE KOJI IMAJU UPORABLJIVE UDŽBENIČKE KOMPLETE (ILI DIJELOVE) DA IH SAČUVAJU I POSTUPE KASNIJE U SKLADU S DOLJE NAVEDENIM.

Obrazloženje

Agencija za odgoj i obrazovanje je poslala dopis kojim se moli na suradnju u svezi promjena oko osiguravanja udžbenika za 2009./2010. školsku godinu, nastalih Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o udžbenicima za osnovnu i srednju školu (Narodne novine, broj 86/09), kojim se određuje da se sredstva za nabavku udžbenika i drugih nastavnih sredstava više ne osiguravaju u državnom proračunu.

Kako su nastavnici već obavili izbor udžbenika (zakonska obveza i pravo) u vrijeme kad su trebali biti za roditelje besplatni (prije donošenja gornje dopune), nastale su nove okolnosti koje Škola mora razmotriti s ciljem pronalaska što boljeg načina osiguravanja uvjeta nabave udžbenika, kojim bi se pokušalo zadovoljiti što veći broj roditelja naše djece.

U dnevnim  glasilima i TV emisijama se opisuju razne građanske inicijative.
Ipak, moramo pratiti službene obavijesti koje dolaze od Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa i Agencije za odgoj i obrazovanje jer se intenzivno radi na nabavci besplatnih udžbenika za neke skupine učenika u organizaciji Vlade RH. Svaka odluka koja nije u skladu s ovim izazvala bi neusklađenost u postupcima osiguravanja udžbenika.

U spomenutoj obavijesti mole se roditelji za suradnju na način da uščuvane udžbenike i materijale koje su njihova djeca rabila u protekloj 2008./09. šk. godini:

1.međusobno razmjene do 30. kolovoza 2009. na temelju popisa odabira udžbenika koje će škole istaknuti na vidljivom mjestu u školi ili na svojim internetskim stranicama do 16.08.2009. Preporučuje se da 31.kolovoza prijave svojim razrednicima kojem su učeniku i iz koje škole darovali svoje udžbenike.

2. Mole se roditelji da preostale nerazmijenjene udžbenike od ponedjeljka 31. kolovoza 2009. godine dostave u svoje matične škole kako bi se mogli preraspodijeliti onim učenicima koji neće biti u prilici nabaviti nove udžbenike (Škola će 20. kolovoza razmotriti načine organizacije ovoga).

Kako ova obavijest otvara nove mogućnosti koje se moraju pomno razmotriti, molimo roditelje neka prate daljnje obavijesti na web portalu vijesti Škole, a kopije obavijesti će biti izvješene i na vratima ulaza Nova cesta 53. Također ćemo izvjesiti na vratima listu izabranih udžbenika i objaviti je na našim službenim web stranicama:

Na njima će biti postavljen i upitnik s ciljem grube procjene broja sačuvanih kompleta Škole.

Škola je također u dogovorima s Gradom Opatija, koji razmatra mogućnosti pomoći i nakon objavljivanja liste učenika Vlade RH koji će dobiti besplatne udžbenike.

U MEĐUVREMENU, MOLIMO SVE RODITELJE KOJI IMAJU UPORABLJIVE UDŽBENIČKE KOMPLETE (ILI DIJELOVE) DA IH SAČUVAJU I POSTUPE KASNIJE U SKLADU S GORE NAVEDENIM.