Autor: Vlatka Crnković, 28. 11. 2012.

Akademik Ivan Kušan, hrvatski pisac za djecu i mladež,  romanopisac, prevoditelj,  dramatičar i slikar, preminuo je jučer u Zagrebu u 80. godini – priopćeno je iz Društva hrvatskih književnika,  21. studenoga 2012.godine.

Ivan Kušan rodio se 1933. godine u Sarajevu. U ranoj mladosti seli u Zagreb gdje 1966. i diplomira na Likovnoj akademiji. Nakon toga posvećuje se pisanju ,uglavnom, dječjih knjiga od kojih su mnoge postale obavezno lektirno štivo, primjerice: Koko u Parizu, Lažeš, Melita,  Ljubav ili smrt, Domaća zadaća, Koko i duhovi... Uređivao je i kultne dječje časopise Smib te Modru lastu na kojima su odrastale generacije.

Dobitnik je većine književnih nagrada za dječju književnost i književnost za mladež , a bio je i kandidat za Andersenovu nagradu.  Od 2003. godine redoviti je član HAZU-a.

Prošle je godine, prema njegovom romanu Koko i duhovi, snimljen istoimeni film, a mjeseca rujna ove godine počelo  je snimanje i Zagonetnog dječaka, sve pod redateljskom palicom njegova sina Danijela.

Svi obožavatelji i čitatelji diljem zemlje oplakuju svog omiljenog pisca, a njegov prijatelj, također književnik, Miro Gavran izjavio je :„ Ivan Kušan, kao čovjek, uvijek je bio i ostao duhovit i zanimljiv te je zato i njegova literatura tako zanimljiva i duhovita.“