ZAVRŠNA PRIREDBA IZVANNASTAVNE AKTIVNOSTI TALIJANSKOG JEZIKA OD 1. DO 3. RAZREDA

Autor: Ivana Uremović Gašić, 12. 6. 2023.

U prizemlju škole Volosko u dvorani u Suradnji sa Zajednicom Talijana Opatija 6. lipnja 2023. u 18:00 sati započela je velika završna priredba učenika uključenih u izvannastavnu aktivnost talijanskog jezika. Sve prisutne pozdravila je voditeljica maestra Ivana koja je bila ujedno i voditeljica programa, a na talijanskom se mnogobrojnoj publici obratila  Sonja Kalafatović, predsjednica Zajednice Talijana Opatija. Na pozornici su se predstavili učenici područnih škola Ičići i Veprinac te škole Volosko od 1. do 3. razreda. Na panou na ulazu postavljena je izložba likovnih radova učenika 1. razreda PŠ Veprinac Vitoria Gržete koji je ugljenom crtao znamenitosti i poznate građevine Rima, Venezije i Pise. Učenici PŠ Veprinac pripremili su adaptiranu priču o Kratkovidnoj žirafi (La giraffa miope). U pripremi glazbenog uvoda sudjelovala je mama naše učenice gđa. Ivana Herman inače učiteljica glazbene kulture. PŠ Ičići predstavili su se adaptiranom pričom o Ružnom pačiću (Il brutto anatroccolo). Učenici 1. b razrednog odjela škole Volosko pripremili su koreografiju na pjesmu o semaforu ( Il semaforo), a zatim su pokazali nekoliko igrica s brojevima i pljeskanjem koje radimo na satu kako bi uspostavili kvalitetnu komunikaciju.

Radi prostornog kapaciteta priredba je bila podijeljena u dva djela te je drugi dio završne predstave započeo u 18,50. Nastupili su učenici 1.a razreda sa kratkom dramskom igrom Oblaci i baloni (Nuvole e palloni), 2.b razred pripremio je klasičnu bajku o Ivici i Marici (Hansel e Gretel), a 3.b je nastupio s pričom o Crvenkapici (Cappuccetto Rosso). Učenici 2. a razreda su između svake točke imali svoj glazbeno scenski prikaz različitih dječjih pjesama koje su popraćeni pokretima. Za kraj prikazali su i zanimljivu interpretaciju dječje brojalice l'uccellin che vien dal mare.

U ovom scenskom nastupu sudjelovalo je više od devedesetoro djece i za svakoga se našla uloga. Prenosile su se univerzalne poruke prijateljstva, prihvaćanja i opraštanja. Učenici, roditelj i ostali gosti nagradili su ovaj trud velikim pljeskom.