Za početak, reci nam nešto o sebi.

Ja sam Fran Rubeša, živim u Opatiji i imam 15 godina te sam bivši član Dječjeg gradskog vijeća.

Kako si se odlučio postati član DND-a?

Prijatelji i roditelji su me nagovarali da se prijavim te mi rekli da će to mi to iskustvo sigurno biti korisno, ali i zanimljivo, pa sam se tako odlučio prijaviti.

Jesi li sudjelovao u nekim radionicama izvan Hrvatske? Ako da, kojima?

Jesam, sudjelovao sam u radionicama organizacije Child Rights Connect i Mediteranski pokret za dječju participaciju. Nedavno sam sudjelovao i na konferenciji organizacije Child Rights Connect u Ženevi.

Na koji način planiraš pridonijeti toj organizaciji?

Planiram nastaviti sudjelovati u raznim radionicama i konferencijama te se nastaviti truditi oko zadataka koje budem odrađivao.

Posjetio si Ženevu i primio nagradu za zagovaranje dječjih prava. Reci nam nešto o tom putovanju i dodjeli.

Bilo kakvo putovanje je uvijek nekakvo novo iskustvo i uvijek je lijepo upoznati nove ljude, podijeliti svoja iskustva s nekim novim ljudima i postići nova poznanstva. Moram reći da je bilo i pomalo stresno jer je sudjelovalo puno djece i ljudi, ali mislim da se isplatilo sudjelovati jer je to nezaboravno iskustvo koje ću sigurno pamtiti do kraja života.

Reci nam nešto o panel raspravi s visokim povjerenikom Volkerom Turkom iz UN-ovog Ureda Visokog povjerenika za ljudska prava. Kakvo je iskustvo bilo voditi taj razgovor?

Volker Turk je bio s nama te smo ga mi kao djeca tj. kao članovi Advisory tima pitali nekoliko informacija vezanih uz dječja prava i njegov rad u UN-u na koja je on odgovorio. Nakon razgovora smo se svi zajedno slikali, bilo je to još jedno iskustvo koje ću zasigurno pamtiti do kraja života.