Autor: Kristina Krapić, 14. 6. 2023.

Učenica 5.a razreda, Lana Golubović, ponosna je vijećnica 14. saziva DGV-a Opatije i naša nova dječja gradonačelnica. Nakon što je 11. lipnja 2023. godine oformljen 14. saziv DGV-a, novi su vijećnici tajnim glasanjem odabrali Lanu za dječju gradonačelnicu.

Lana, molim te, podijeli s nama svoja iskustva i dojmove kao članica 13. saziva Dječjeg gradskog vijeća i reci nam što te potaknulo na novu kandidaturu?

Moja iskustva i dojmovi kao članice 13.saziva DGV-a su prekrasna i pozitivna. Naučila sam jako puno o sebi, dječjim pravima i komunikaciji. Upoznala sam kako funkcionira naš grad i kako možemo kao djeca sudjelovati u njemu. Sudjelovala sam u mnogim međunarodnim aktivnostima o dječjim pravima, 2022. postala predstavnica Hrvatske u  Dječjem Vijeću Eurochild, organizacije čije je sjedište u Bruxellesu, a moj mandat završava 2024. godine. Članica sam Nef-a Hrvatske, a posebno sam ponosna na dobivenu nagradu ,,Naj dječje djelo” Grada Opatije za svoj doprinos zajednici i volontiranje u aktivnosti Kolibrići gdje pomažem djeci s poteškoćama u razvoju.

Na ovu kandidaturu me potaknula želja za novim iskustvom i već stečeno iskustvo u prethodnom sazivu .Vrlo sam zahvalna Društvu Naša djeca Opatija gdje se osjećam lijepo i gdje se dječje mišljenje sluša i poštuje.

Zašto si se kandidirala za dječju gradonačelnicu? Koje su tvoje osobine koje će ti možda pomoći u izvršavanju te dužnosti?

Za dječju gradonačelnicu sam se kandidirala jer mislim da sam vješta u komunikaciji, otvorena sam, znatiželjna, obožavam djecu i biti dijete. Imam još mnogo ideja s kojima bih mogla sudjelovati u poboljšanju dječjeg života u mom gradu.

Činjenica da mogu predstavljati glas djece najljepšeg dječjeg grada za mene je velika čast i nadam se da ću dostojno opravdati ukazano povjerenje.

Koja je tvoja uloga kao dječje gradonačelnice?

Moja uloga kao gradonačelnice je predstavljati djecu moga grada, predstavljati i prenositi mišljenje djece te sudjelovati na manifestacijama i aktivnostima Grada koje se tiču djece.

Koje su tvoje gradonačelničke želje i planovi?

Želim da Opatija bude najljepši dječji grad, ugodno mjesto djeci, da se dječji glas što više čuje te da dječja prava i dječja participacija budu što više provedena i poštovana. Neke od ideja, odnosno želja, koje sam navela u svojoj kandidaturi su: da se dječja igrališta češće obnavljaju kako bi bila sigurnija za djecu, podrška izgradnji bazena, gradski vrt u kojem će djeca saditi različite biljke, provedba edukacija i aktivnosti vezanih uz klimatske promjene te zeleni okoliš, veća pažnja usmjerena na prava djece s invaliditetom i prilagodba okoliša njihovim potrebama. Moja želja je da se svako dijete u ovom gradu osjeća ugodno i posebno. Također, želja mi je da surađujemo s djecom iz ostalih općina i gradova, da zajedno proširimo i razmijenimo nova iskustva te da, naravno, uvedemo što više zabavnih aktivnosti.

Vjerujem da je tvojim roditeljima, ali i prijateljima bilo drago kada su čuli za tvoj uspjeh. Kako su se osjećali?

Roditelji su mi velika podrška u svim mojim aktivnostima. Uvijek im je drago kad se trudim i zalažem.

Hvala ti Lana na odgovorima. Još jednom ti čestitam i nadam se da ćeš uspjeti ostvariti svoje ideje te da ćeš steći nove prijatelje u 14. sazivu DGV-a. Želim vam svima skupa puno uspjeha u radu!