Autor: Kristina Krapić, 14. 6. 2023.

44. Proljeće u Ronjgima održalo se 7.6.2023. u prostorima rodne kuće Ivana Matetića Ronjgova u Ronjgima. Ovaj susret učenika organizira rad u umjetničko-stvaralačkim radionicama. Osnovno polazište rada svih radionica su sadržaji našeg zavičaja.

Učenice koje su sudjelovale na manifestaciji sa svojom učiteljicom Marinom Dadić su Paola Petrović, Matea Bjelobaba (5.a),  Dalia Salaheldin (5.c), Lejla Jukić (6.b), Helena Katalinić i Mia Ferlan (7.a), Paola Janjetić, Pia Petričić Ferlin i Leona Palmić (8.c), Navedene učenici sudjelovale su u zborskoj radionici. Radionice su počele u 10:00h, a mentori su bili prof. Marko Fabris i Žaklina Majetić Mufić.  Svaki voditelj izvježbao je po jednu pjesmu. Na repertoaru su bile pjesme: Smokvica se zeleni (Ivan Matetić Ronjgov) i Neverin (Duško Jeličić). Prvi dio radionica trajao je do 12:00h. U 12:30 sati uslijedio je drugi dio radionica te priprema za nastup.

U 13:00h započeo je program, odnosno predstavljanje nastalih radova u jutarnjim radionicama. Prije početka programa pozdravne riječi uputili su predsjednik ustanove Ivan Matetić Ronjgov, gospodin Darko Čargonja i voditeljica županijskog stručnog vijeća učitelja Glazbene kulture PGŽ, Natalija Banov. Kroz program su nas vodile učiteljice naše škole koje su imale radionicu novinarstva, a to su Marina Mavrinac Matulja, Tatjana Bonazza Čekada i Sanja Albaneže. Na samom početku predstavile su se radionice koje su se odvijale u prijepodnevnim satima: likovna radionica, kipari, fotografi, mladi glagoljaši, novinari, mladi skladatelji i zborska radionica. Uslijedilo je predstavljanje nagrađenih učenika literarnih radova „Čakavčići pul Ronjgi “.

Nakon što su se sve radionice predstavile te pročitali nagrađeni učenici, podijeljena su priznanja učiteljima i školama nakon čega je bilo vrijeme za ručak te povratak prema Opatiji.