Autor: Sanja Albaneže, 24. 4. 2023.

“U Parku prirode Učka, u subotu, 22. travnja, obilježen je Dan planeta Zemlje. U sklopu projekta Still Water Revival – obnavljanje i očuvanje malih slatkovodnih ekosustava krških planina u Mediteranu, organiziran je prigodan program pod nazivom „Kako se ne bojati divljine“, namijenjen učenicima, roditeljima i učiteljima škola članica Mreže škola Parka prirode Učka. Projekt se provodi uz financijsku podršku DIMFE – Donatorske incijative za očuvanje slatkovodnih ekosustava na Mediteranu (Donors Initiative for Mediterranean Freshwater Ecosystems).

Pod vodstvom entomologa i herpetologa Tonija Korena iz strukovne Udruge Hyla, djeca su učila o poruci koju promiče Dan planeta Zemlje, sve kako bi postali svjesniji bioraznolikosti koja ih okružuje, a koja je nažalost u trajnom opadanju. Polaznici su tako saznali koja je uloga čovjeka u sve ubrzanijem gubitku vrsta i njihovih staništa, narušavanju ljepote krajobraza te slabljenju stabilnosti ekoloških sustava i njihovih usluga. Kroz edukativnu aktivnost na otvorenom „Potraga za životinjama“ usvojili su znanja o vrijednostima, raznolikosti i bogatstvu krških lokvi i travnjaka te potrebi njihovog obnavljanja i održavanja. Također su naučili prepoznavati različite organizme koji se ovdje pojavljuju ili trajno obitavaju. Kroz aktivnost „Vrećica puna strašnih stvari“, djeca pažljivo su rukovali prikupljenim životinjicama, a kako bi se oslobodili straha od divljeg i nepoznatog te razvili vještinu bivanja u prirodi bez straha. Cilj radionice bio je da djeca dosljedno stječu i razvijaju pozitivan stav o prirodi koja ih okružuje, da nauče nadvladati i prebroditi svoje eventualne strahove i fobije ili pak da pomognu drugima u tome.

Dok su mlađi sudionici učili o različitim elementima prirodne baštine Parka prirode Učka, njihovi roditelji imali su priliku upoznati kulturnu baštinu područja oko Male i Vele Učke, kroz interpretativnu šetnju. Uz stručno vodstvo, prezentirane su razne zanimljivosti o prošlosti sela, starinskim obrtima, običajima i vjerovanjima te o tradicionalnom graditeljstvu zbog kojeg je ova ruralna cjelina i upisana u Registar nepokretnih spomenika kulture. Obilazak je završio degustacijom ovčjeg sira na pragu OPG-a Maliki.

Ovo i slična događanja organiziraju se u Parku prirode Učka s ciljem većeg uključivanja javnosti, a posebice lokalnog stanovništva, u aktivnosti zaštite prirode te kao poticaj da više vremena koriste za zajednički obiteljski boravak u prirodi.

Projekt Still Water Revival provodi se uz financijsku podršku DIMFE – Donatorske incijative za očuvanje slatkovodnih ekosustava na Mediteranu (Donors Initiative for Mediterranean Freshwater Ecosystems),“