Autor: Ivana Uremović Gašić, 6. 4. 2023.

Osnovna škola "Rikard Katalinić Jeretov" ove godine obilježava 25 godina ekoaktivnosti, a nositelj zelene zastave je preko 20 godina.

Učenici uključeni u izvannastavnu aktivnost - projekt Dragocjena plastika snimili su već nekoliko filmića. Svaki ima za cilj navesti na promišljanje o vlastitim stavovima i ponašanjima te potaknuti druge članove zajednice na aktivnije odvajanje otpada. Našim filmićima potičemo sugrađane na obraćanje pozornosti na otpad koji svi mi svakodnevno stvaramo. Bitno nam je čuti i saznati što misle osobe koje posjećuju Opatiju, a još važnije što i kako vide stanovnici svoj grad. Naš moto je "širimo empatiju za Opatiju". Empatija je jedna od najljepših ljudskih osobina, temelj svih ponašanja koje povezujemo s dobrotom. Osnovna škola je mjesto učenja osnovnih dobrih stvari. To je savršeno mjesto za započeti priču o onome što ih čeka u budućnosti. Tradicionalni sustav ekonomije kaže da veći dio troška treba proslijediti budućim generacijama, a to su upravo ova djeca. U cijenu svakog proizvoda kojeg kupimo nije uračunato ni recikliranje niti zbrinjavanje. Čini nam se da došlo vrijeme da u svakodnevnicu uvedemo naviku promišljanja o onome što kupujemo te što i gdje bacamo.