Autor: Kristina Krapić, 29. 3. 2023.

Na Žmergov ovogodišnji natječaj "Ne okolišaj" pristigle su brojne originalno osmišljene i pokrenute ideje, pa i realizirani školski projekti učenika osnovnih i srednjih škola diljem Primorsko-goranske županije u tri kategorije: “Zero waste” učionica ili razred, organski školski vrt i “reuse” kreativna djela i uporabni predmeti. Na natječaj kreativnih i praktičnih radova, ukazujući na potencijal iskorištenih predmeta i ambalaže, prijavilo se sveukupno 554 učenika kroz 42 prijave razrednih odjela i učenika pojedinaca uz podršku svojih mentora. Žiri je izdvojio one koji zaslužuju pobjedu u svakoj od tri kategorije, ovisno o uzrastu i sukladno o pravilima natjecanja. Iz naše škole nagrađen je učenik 4.b razreda kreativnim radom  "Papirko" u kategoriji "zero waste" učionica ili razred pod mentorstvom učiteljice Gordane Jedriško Popeškić. U višim razredima nagrađen je Ante Fantov, učenik 5.b razreda kreativnim radom "Glazbom do svjetlosti" u kategoriji "reuse" kreativna djela i uporabni predmeti pod mentorstvom profesorice Vanje Kusturin Zukić.

Natječaj je dio projekta “Ne okolišaj, posadi ideju za budućnost” kojeg provodi Udruga Žmergo uz financijsku podršku Ministarstva znanosti i obrazovanja kroz bespovratna sredstava u području izvaninstitucionalnog odgoja i obrazovanja djece i mladih u školskoj godini 2022./2023.