Autor: Sanja Albaneže, 21. 3. 2023.

U sklopu provedbe projekta OBNOVA I OČUVANJE MALIH SLATKOVODNIH EKOSUSTAVA KRŠKIH PLANINA NA MEDITERANU (Still Water Revival — Restoring and conserving still water ecosystems of Mediterranean karst mountains) uz financijsku podršku DIMFE Donatorske incijative za očuvanje slatkovodnih ekosustava na Mediteranu (Donors Initiative for Mediterranean Freshwater Ecosystems), a povodom obilježavanja Svjetskog dana voda (22. ožujka), Javna ustanova ľPark prirode Učka" organizirao se  prigodan program za učenike škola članica Mreže škola iz Lupoglava, Veprinca i Opatije.

Na lokaciji Lokva u Veprincu održala se 21.ožujka  edukativna radionica za učenike PŠ Veprinac koju su proveli stručnjaci entomolozi i herpetolozi iz udruge Hyla, strukovne organizacije koja se bavi istraživanjem i aktivnom zaštitom vodozemaca, gmazova, leptira, vretenaca i kornjaša.

Svjetski dan voda obilježava se svake godine 22. ožujka, s ciljem podizanja svijesti javnosti i usmjeravanja globalne pozornosti na važnost pitke vode i održivog upravljanja vodnim resursima. Obilježavanje Svjetskog dana voda predloženo je na Konferenciji o okolišu i razvoju Ujedinjenih naroda u Brazilu 1992. godine. Svake godine Svjetski dan voda naglašava po jedan specifičan aspekt vode, a ovogodišnji se obilježava pod motom Il Ubrzavanje promjene". Naime, ciljevi Agende za održivi razvoj, prema kojoj se do 2030. trebaju riješiti problemi pitke vode i njenog zagađenja u svijetu, daleko su od ostvarenja te neće biti ispunjeni sve dok se ne samo vladajući, već i svaki pojedinac, obitelj, škola ili zajednica ne uključe te naprave dobro mijenjajući način korištenja i upravljanja vodom u svom životu.