Autor: Kristina Krapić, 2. 2. 2023.

Osnovna škola ,,Rikard Karalinić Jeretov” Opatija posjetila je Židovsko groblje Opatija na kojemu su pokopani Židovi. 27.01. svake godine obilježava se kao Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta. Židovi su stanovanje u Opatiji započeli polovicom 19. st kada se Opatija počela razvijati kao turističko središte. Posao Židova bilo je trgovanje. Trgovine su bile na prostoru današnje Ville Antonio pod nazivom ,,Mandrija”.Uglavnom su to bile male volte s malim dućanima. Židovska zajednica nije bila toliko mnogobrojna malo prije 2.svjetskog rata. U Opatiji živjelo je oko 300 Židova prema popisu Talijana. Vjerske obrade vršili su u dvorani Zora na području današnje knjižnice. Dijelovi koji su nastali od srušenog oltara koji je pronađen te sačuvan nakon 2.svjetskog rata i sagrađen u spomenik popis je svih nestalih Židova s prostora Opatije i onih koji su stradali po njemačkim logorima koji nikada nisu pronađeni. Uklesana imena potječu iz Njemačke i Mađarske. Kupnju cvijeća Židovi smatrali su bacanjem novca zato su umjesto cvijeća donosili kamenje. Stavljanje kamena na grob smatralo se povezivanjem obitelji koje žive na raznim prostorima diljem svijeta. Grobnice bile su građene od betona i mramora u obliku piramida. Tekstovi su bili pisani na njemačkom i talijanskom jeziku i hebrejskome pismu. Na grobovima moglo se zapaziti ,,Davidova zvijezda” zvijezda s 6 krakova kao i ruke koje predstavljaju poseban simbol.