Autor: Dragana Karamarko, 26. 1. 2023.

U srijedu 25.siječnja 2023. u matičnoj zgradi Opatijske škole održala se vježba evakuacije učenika i djelatnika u suradnji s Javnom vatrogasnom postrojbom Opatija.
Iz svih učionica na znak zvona opasnosti učenici i njihovi profesori krenuli su prema izlazu.
Kretanje po hodnicima odvijalo se smireno, bez guranja, trčanja i panike. Učenici i učitelji bili su pripremljeni i znali su kako treba reagirati u neočekivanim i opasnim situacijama.
Mirno su napustili školsku zgradu i okupili se na igralištu i školskom dvorištu na mjestima po ranije dogovorenom i razrađenom planu. Nakon završene evakuacije učenici i djelatnici su se vratili u učionice i nastavili s nastavom.
Plan i program evakuacije i spašavanja propisan je Pravilnikom o zaštiti od požara te je kao takav preduvjet za planiranje i provođenje evakuacije i spašavanja u objektima. Iznenadni događaji, koji mogu ugroziti život i/ili zdravlje, učenika, zaposlenika i drugih osoba na lokaciji i zbog kojih se mora organizirati brza i učinkovita evakuacija, mogu nastati od unutarnjih izvora opasnosti (požar, eksplozija, panika) i vanjskih izvora opasnosti (udar groma, potres, olujni vjetrovi, opasno zračenje, nuklearna opasnost ili biološka opasnost).
Istog dana par sati kasnije izvedena je vježba evakuacije i u školskoj zgradi na Voloskom gdje su učenici 1.r. – 3.r. i njihove učiteljice.
Dan kasnije, 26. siječnja 2023. vježba evakuacije učenika i učitelja izvedena je u područnoj školi u Ičićima i Veprincu.