Autor: Sanja Albaneže, 27. 12. 2022.

Osnovna škola „Rikard Katalinić Jeretov“ iz Opatije je u odlučila u Područnoj školi provesti školski projekt “Uzmi i/ili ostavi, školski kutak” u suradnji s Udrugom Žmergo. Cijeli projekt je nadahnut „sharing is caring“ kulturom i ima nekoliko ciljeva, a posebno se želi usredotočiti na upoznavanje učenika s konceptima ponovne upotrebe, „0 otpada“, „0 kilometara“, kružne ekonomije kao i osvijestiti u učenika ulogu pojedinca u sprečavanju nastanka otpada te smanjivanja stvaranja otpada.
Unutar škole osigurali smo prostor koji se sastoji od polica s predviđenim mjestima na koje učenici i odgojno-obrazovni radnici mogu ostaviti ono što im više ne treba, odnosno uzeti što im treba (školski pribor, odjeća/obuća, oprema, e-uređaji itd.), a sve u duhu i sa svrhom promoviranja "sharing is caring " kulture. Osnovna škola je u osmišljavanju ovog projekta surađivala i s lokalnim dionicima Udrugom Žmergo.
Prva aktivnost ovog projekta je ostvarena u prosincu. Od Sv. Nikole do posljednjeg dana nastave prvoga polugodišta sakupljali su se pokloni.
Svi su učenici donijeli jedan poklon zamotan u ukrasni ili neki drugi papir (kako se ne bi vidjelo što je unutra): bilo što od školskog pribora, odjeće i odjevnih dodataka, igračaka, knjiga i sl. Važno je bilo da se pokloni NE KUPUJU, već da se kod kuće izabere nešto što im više nije potrebno. Sve je trebalo biti ispravno, čisto, uredno i cijelo te (ako je moguće) neutralno tj. da ga mogu koristiti i djevojčice i dječaci. Na poklonima nisu pisali od koga je, niti za koga je. Svi su pokloni izloženi u prigodno uređenom kutku u PŠ veprinac.
Učenici su se pri donošenju poklona upisali u knjižicu te su time ostvarili pravo da posljednjeg dana izaberu i uzmu poklon s police za sebe. Svi učenici PŠ Veprinac rado su se odazvali i donijeli poklone te s nestrpljenjem očekivali posljednji dan nastave u ovom polugodištu kada su se pokloni razmjenjivali.
Nakon ove aktivnosti  ovaj se projekt nastavlja tako da će svi koji žele donositi ono što im više ne treba, i uzeti nešto što im treba. Tada će sve izloženo biti i vidljivo. Svi će predmeti biti vidljivo izloženi u hodniku škole na policama od obnovljenog drveta.