Autor: Saša Bačić, Kristian Tončić, 18. 2. 2012.

Nakon odgode zbog vremenskih nepogoda konačno je 18. veljače 2012. održana 29. opatijska Balinjerada. Spust vozila na kugličnim ležajevima domaće konstrukcije i izrade, ali velike kreativnosti organizirao se od hotela Bristol do hotela Milenij. Podjela nagrada odvijala se na pozornici ispred velebnog hotela Imperijal, a voditelj je bio svugdje prisutni komičar Šajeta.

Uspoređujući prošlogodišnju i ovogodišnju Balinjeradu  posjetioca je bilo manje jer se u isto vrijeme održavalo nekoliko maškaranih manifestacija u okolici Opatije. Balinjeradu je organizirao i vodio Marko Žele. Natjecatelji su bili podijeljeni u nekoliko skupina: karići unjuli, karići dvojki, motopatini i merikanska vozila. Neslužbeni početak bio je u 10 sati treningom natjecatelja dok je u 12 sati službeno počela 29. opatijska Balinjerada. Nagrade Balinjerade dodjeljuju se u tri natjecateljske kategorije: nagrada za najsporijeg, najbržeg i nagrada za „lepo videt“ koja se prvenstveno dodjeljuje merikanskim vozilima. Početak Balinjerade označile su opatijske mažoretkinje te za njima sveprisutni puhački orkestar iz Lovrana. Glazbom su je uveličali grupe Bonaca i Le Salpe. Najprije su se spustili prvi čovjek grada Ivo Dujmić i pusni gradonačelnik i utemeljitelj Balinjerade Duško Dule  Jeličić. Nakon njihova spusta krenulo je  natjecanje najbržih karića pojedinaca. Posjetiteljima najzanimljivija kategorija merikanska vozila i ove godine je bila neodoljiva, osobito Opatijski kukali sa svojim merikanskim vozilom oznaka Europske unije pod geslom „Za kupanje spremni“. Publici su se svidjeli i ostali: Balkan express, mali svemirci, zečevi i mnogi drugi koji su uložili mnogo truda i vremena kako bi zabavili publiku. Nakon završetka Balinjerade u paketu je došla i opatijska Girandola  na kojoj je sudjelovanlo 6 maškaranih grupa na vrlo dojmljivim vozilima. Ove godine očarale su nas maske beba, gremlina, istraživača, pčela i medvjeda, vozila inspirirana politikom poput Sabordela, te kompanija „Ča je tu je“ koja je na danje svjetlo iznesla kip Željka Keruma. Svi maškarani sudionici bili su počašćeni ukusnim „fažolom“. Ovaj paket maškaranih događanja razveselio je sve stanovnike naše Liburnije, te učinio da se uz lude maškarane skupine zabave i na nekoliko sati zaborave svoje probleme. Prekrasan sunčan dan bio je po tko zna koji put vjeran pratilac i ovogodišnje Balinjerade.