Vijesti o suradnja s gradom

U potrazi za jezičnim korijenima

Autor: Vlatka Crnković, 25. 9. 2013.

U povodu Međunarodnog dana pismenosti, koji se obilježava 8. rujna, učenici 6.b i 8.a razreda s učiteljicama hrvatskoga jezika nazočili su10. i 12. rujna 2013. prigodnom obilježavanju u Gradskoj  knjižnici Zora u  Opatiji.

Kroz predavanje i  razgovor s knjižničarkom Karmen Zubčić - Mandekić o  hrvatskom  jeziku učenici su se prisjetili mnogih  već naučenih pojedinosti, ali su i saznali puno novih zanimljivosti.

Posebno interesantan bio je osvrt na povijesni razvoj hrvatskoga jezika koji se, između ostaloga, iščitava i iz starih napisa i tekstovnih predložaka na staroslavenskom jeziku. U završnom dijelu predavanja učenici su nešto više doznali o tiskarama u Hrvatskoj, posebice o tiskari u Kosinju koja  je bila  prva tiskara u Hrvatskoj, ali i cijeloj jugoistočnoj Europi. U  njoj je 1483. tiskan hrvatski prvotisak, Misal po zakonu rimskoga dvora.

Svi su se složili da je predavanje bilo poučno te da bi svakako željeli ponoviti posjet knjižnici i tako na zabavan način nastaviti svoju potragu za znanjem.

Napisala:

Petra Peloza, 8a