Vijesti o suradnja s gradom

PREDAVANJE DND povodom Međunarodnog dana djevojčica 11. listopada

Autor: Fredi Glavan, 10. 10. 2017.

Generalna skupština Ujedinjenih naroda je 19. prosinca 2011. godine usvojila Rezoluciju 66/170 kojom je proglasila 11. listopada Međunarodnim danom djevojčica (IDGC) s ciljem priznavanja prava djevojčica i njihovih jednakih mogućnosti diljem svijeta.

Danas u svijetu živi više od 850 milijuna djevojčica. Gotovo je 70 posto žena i djevojaka koje žive u siromaštvu. Procjenjuje se da čak 17 milijuna djevojčica u svijetu nikada neće stupiti u školsku učionicu.

Brojna istraživanja su pokazala da obrazovanje ima vrlo značajnu ulogu kako za društvo, tako i za djevojčice. Školovanje, a naročito srednje obrazovanje, ima trajni pozitivan efekt i utječe na smanjenje siromaštva, promoviranje jednakosti i promjenu ograničavajućih društvenih normi.

Djevojke moraju imati pravo odlučivati što će sa svojim tijelima, kada će se udati i kada će imati djecu. To mora postati jasno i svim svjetskim vođama, ako želimo iskorijeniti siromaštvo.

Ove godine obilježili bi ovaj dan na način da sedmi i osmi razredi osnovnih škola "Rikard Katalinić Jeretov" Opatija i Viktora Cara Emina Lovran sudjeluju u parlaonici/debati na temu "Položaj djevojčica u svijetu".

Gost bi bila asistentica na kulturalnim studijima i volonter iz Centra za ženske studije mag.cult. i mag. teologije Greta Grakalić Rački.

Susret je zamišljen tako da za početak, gđica. Grakalić Rački održi predavanje na temu "Položaj djevojčica u svijetu" (obrazovanje, rad, mogućnost slobodnog izbora i dr.).

Zatim, bi učenike podijelili u dvije grupe (grupa za i grupa protiv) koje bi debatirale na temu poštuju li se prava djevojčica u svijetu i u kojoj mjeri.