Robotrka na prstenac

Autor: Adrian Škarica, 29. 8. 2018.

Na 6. ROBO TRCI NA PRSTENAC sudjelovali su učenici naše škole, Luana Zdrinšćak (8.c), Aleksandar Maljković (7.b), Enzo Kos (7.a) i Patrik Miletić (7.c), pod mentorstvom učitelja Adriana Škarice.

Uspješno su predstavljali našu školu na natjecanju te stekli jedno novo i zanimljivo iskustvo na području robotike.

U Barbanu je u subotu 18.kolovoza 2018.godine održano završno natjecanje u okviru 6.Robotrke na prstenac. U sklopu 6.Robotrke na prstenac su već održana dva natjecanja. Prvo natjecanje je održano 12.svibnja 2018.godine u Puli, domaćin je bila Industrijsko-obrtnička škola Pula, sudjelovalo je 69 učenika u 23 ekipe. Drugo natjecanje je održano 9.lipnja 2018.godine u Krku, domaćin je bila OŠ Fran Krsto Frankopan, sudjelovalo je 66 učenika u 22 ekipe. Organizator natjecanja u Barbanu je Društvo za robotiku Istra iz svesrdnu pomoć općina Barban i škole domaćina OŠ Jure Filipovića Barban. Na završnom natjecanju 18.08.2018.godine  u Barbanu je sudjelovao 55 učenika u 19 ekipa. Ekipe koje su sudjelovale u 6.Robotrci na prstenac su iz Pule, Barbana, Vodnjana, Banjola, Krka, Vrbnika, Čavli,  Poreča, Tara, Fažane, Opatije i Medulina, a na svim natjecanjima je sudjelovalo ukupno 84 učenika.

Robotrka na prstenac je natjecanje u robotici za učenike osnovnih škola na kojem sudjeluju ekipe iz Istarske i Primorsko-goranske županije. Ekipu sačinjavaju tri člana. Svaka ekipa ima svoje ime. Svaki član ekipe vozi tri vožnje. Da bi mogli sudjelovati na natjecanju, natjecatelji moraju sastaviti i opremiti robote za natjecanje sa motorima za upravljanje robotom lijevo i desno, te motorom za dizanje i spuštanje koplja, kao i senzorima za praćenje crte. Na robota trebaju još montirati i kameru sa koje trebaju moći vidjeti sliku na laptopu. Kamera može biti spojena žično ili bežično.  Da bi mogli što uspješnije upravljati robotom, natjecatelji trebaju još i napisati programe za upravljanje robotom. U prvoj vožnji natjecatelji upravljaju sa robotom ručno, pomoću tipkala, tipkovnice, miša ili nekog upravljača koji su sami napravili.  U drugoj vožnji natjecatelji također upravljaju sa robotom ručno, ali za razliku od prve vožnje, ne mogu vidjeti arenu direktno, nego pokušavaju pogoditi prstenac gledajući sa kamere na robotu sliku na laptopu. U trećoj vožnji robot treba prateći crnu crtu na areni doći do prstenca, a natjecatelji mogu pogađati u prstenac samo dižući i spuštajući koplje. Roboti trebaju preći na areni stazu dužinu 150 cm u vremenu od 12 sekundi. Uspješnost pogodaka ovisi o programima koje su napisali i pomoću kojih upravljaju sa robotom. Natjecatelji mogu u programima podesiti da roboti sporije ili brže skreće lijevo ili desno, brže ili sporije dižu i spuštaju koplje, da manje vrludaju kada prate crtu, trebaju optimalno podesiti sliku sa kamere i naravno imati mirnu ruku i oštro oko. Kao i za svako natjecanju, treba dosta vježbe za koordinaciju pokreta, a za vrhunske rezultate treba malo i sreće. Natjecanje je spoj tradicije i novih suvremenih tehnologija.

Priloženi dokumenti:
DSC_0104.jpg (78.25 KB)