> Nastava
Vijesti iz nastave

Sat Kodiranja - The Hour of Code is here

Autor: Fredi Glavan, 13. 12. 2014.

Sat Kodiranja - The Hour of Code is here

Sat Kodiranja globalni je pokret koji doseže desetke milijuna učenika u preko 180 zemalja. Bilo tko, bilo gdje može organizirati Sat Kodiranja. Jednosatni vodiči dostupni su na preko 30 jezika. Nikakvo iskustvo nije potrebno. Od 4 do 104 godine.

Što je Sat Kodiranja?

The Hour of Code is a one-hour introduction to computer science, designed to demystify code and show that anybody can learn the basics. Check out the tutorials.

Kada je Sat Kodiranja?

Bilo tko može biti domaćin Sata Kodiranja bilo kada, ali osnovni cilj kampanje je da potakne desetke milijuna učenika da pokušaju Sat Kodiranja tijekom prosinca od 8-og do 14-og, 2014, u čast obilježavanja tjedna informatičke edukacije.. Je li to jedan specifičan sat? Ne. Sat kodiranja možete odraditi bilo kada tijekom ovog tjedna. (A ako ne možete tog tjedna, tjedan prije ili poslije).
Zašto informatika?

Svaki učenik trebao bi imati priliku naučiti informatiku. To pomaže njegovanju vještine rješavanja problema, logike i kreativnosti. Počevši rano, učenici će imati temelj za uspjeh u karijeri u 21-om stoljeću. Pogledajte dodatne statistike na Code.org.
Kako mogu sudjelovati u Satu kodiranja?

Prijavite se biti domaćinom Sata Kodiranja here i počnite planirati. Možete organizirati Sat Kodiranja u svojoj školi ili zajednici — npr. u klubu vanškolskih aktivnosti, neprofitnoj organizaciji ili na poslu. Možete pokušati i nasamo 8-og prosinca.
Tko stoji iza sata Kodiranja?

Sat kodiranja organiziran je od strane Code.org, javne 501 c 3 neprofitne organizacije posvećene širenju informatike tako što omogućuju dostupnost u sve više škola, i povećano sudjelovanje žena i manje zastupljenih učenika pripadnika manjina. Besprimjerna koalicija partneraujedinjeno podržava Sat Kodiranja— uključujući Microsoft, Apple, Amazon, Boys and Girls Clubs of America i Uprave Sveučilišta.
Ne znam ništa o kodiranju. Mogu li ipak biti domaćin događaja?

Naravno. Aktivnosti Sata Kodiranja imaju smjernice. Sve što morate učiniti je probati naš aktuelni vodič, odabrati lekciju koju želite i sat svoga vremena — mi ćemo se pobrinuti za ostalo. Također imamo opcije za svaku dob i nivo iskustva, od vrtića na gore. Počnite planirati svoj događaj čitajući kako voditi.
Trebam li računalo za svakog sudionika?

Ne. Mi imamo vodiče Sata Kodiranja koji rade na računalima, pametnim telefonima, tabletima, kao i neke za koje uopće ne trebate računalo! Možete pristupiti gdje god se nalazili, uz bilo što što imate.
Evo nekoliko mogućnosti:

Rad u parovima. Istraživanja pokazuju da učenici najbolje uče programiranjem u parovima dijeljenjem računala i zajedničkim radom. Potaknite svoje učenike da dijele.
Koristite projektor. Ako imate projektor i zaslon za računalo povezano na internet, cijela grupa mođe učiti Sat Kodiranja zajedno. Pogledajte video zapise zajedno i naizmjence rješavajte zagonetke i odgovarajte na pitanja.
Učite bez upotrebe elektronike. Nudimo vodiče za koje uopće ne trebate računalo.
Ja sam u Croatia. Kako međunarodno sudjelovati?

Organizirati Sat Kodiranja može svatko, bilo gdje u svijetu. Prošle godine, studenti diljem svijeta su se pridružili Satu Kodiranja. Saznajte više na ovdje.
Kako napraviti vodič za Sat Kodiranja?

Ako ste zainteresirani postati suradnikom u izradi vodiča, pogledajte naše smjernice i upute. Htjeli bismo omogućiti razne opcije, ali primarni cilj je optimizirati iskustvo za učenike i učitelje kojima je informatika nepoznata.
Do students need to log on using an account?

No. Absolutely no signup or login is required for students to try the Hour of Code. Most of the follow-on courses require account creation to save student progress.
Where is the tutorial with Anna and Elsa?

It is now published on Code.org/learn. We hope you enjoy it!
Which activity should I do with high school students?

Across all ages, we recommend trying one of the beginner tutorials on Code.org/learn to start, such as the tutorial with Angry Birds or with Anna and Elsa. A high school student should be able to finish one of these in 30 minutes and can then try a more advanced tutorial in JavaScript, such as KhanAcademy or CodeHS.
I am doing Scratch for Hour of Code, but what if my students have iPads rather than laptops?

Scratch doesn't run on tablets. If your students are young, they can use the ScratchJR iPad app (for early-readers). If you look at the tutorials on Code.org/learn, you can find other tutorials that work on iPads - from Code.org, Tynker, Lightbot, or CodeSpark.