preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Rikard Katalinić Jeretov" Opatija

 > Kultura
Kultura i zabava

Festivala neovisnih kazališta i kazališnih družina u Republici Hrvatskoj (FEN)

Autor: Fredi Glavan, 5. 4. 2013.

Festival Opatija Newsletter, travanj 2013.

Raspustite obaveze i kosu pa dođite u Opatiju na FENiranje

Ekipa Festivala Opatija marljivo radi na posljednjim detaljima oko pripreme Festivala neovisnih kazališta i kazališnih družina u Republici Hrvatskoj (FEN) koji kreće 16. travnja u Opatiji.

Festival koji je prošle godine osvojio nagradu publike u organizaciji portala Teatar.hr za najbolji festival u Republici Hrvatskoj, je dakle pred svojim drugim izdanjem. Nagrada, naravno laska, ali je i imperativ te nas obvezuje da učinimo sve kako bi FEN i ove godine 'zatresao' nezavisnu kazališnu scenu na pažnju medija, na zadovoljstvo kazališnih umjetnika i djelatnika te ponajprije na radost postojeće i buduće publike. Trudimo se oko niz detalja kako bi festival ostao nezaboravno iskustvo izvođačima, sudionicima, publici i Opatijcima kao domaćinima. Povlačeći paralele s prošlom godinom, napravljen je iskorak u kvantitativnom smislu: na FEN-u ove godine sudjeluje 15 kazališta iz 6 hrvatskih gradova koja će u 6 festivalskih dana na 8 lokacija odigrati 9 predstava za odrasle, 6 predstava za djecu, 2 predstave za mlade, održati 4 kazališne radionice i jedan okrugli stol te postaviti izložbu kazališnih lutki, a imat ćemo i prezentaciju knjige kazališnih kritika. Sigurni smo da široki repertoar zbivanja na festivalu žanrovski 'pokriva' svačiji ukus pa Vas pozivamo da dođete u Opatiju i osjetite čar neovisne kazališne produkcije, koju Vam nudimo po vrlo popularnoj cijeni ulaznica (predstave za odrasle 30 kn i predstave za djecu i mlade 10 kn).

No prije travanjskog vrhunca u FEN-u, Festival Opatija sa našim 'stalnim' gostom Zijahom Sokolovićem obilježava još jedan jubilej: davne 1993. Zijah se publici prvi puta predstavio sa svojom izvrsnom komedijom 'CABAres, CABArei', koja je u međuvremenu postala klasik. Pridružite nam se u petak, 5. travnja u hotelu Adriatic da zajedno proslavimo 20. obljetnicu ove praizvedbe i zaplješćemo kralju monodrame Zijahu Sokoloviću.

Rajna Miloš,
ravnateljica

www.festivalopatija.hr
www.fen.festivalopatija.hr

 

 

Kazališna predstava
CABAres, CABArei Zijah A. Sokolović
Petak, 5. travnja 2013. u 20 sati / Dvorana hotela Adriatic


'CABAres, CABArei' ponovno u Opatiji!
Svečana izvedba povodom 20. godišnjice predstave

'CABAres, CABArei', autorski projekt Zijaha A. Sokolovića o upoznavanju, o iskustvu, o običnom danu, o uspjehu i neuspjehu, o dogovaranju, o borbi mišljenja, o hrani, o zdravom razumu, o vožnji autom, o budućnosti, o kazalištu kao frižideru zabluda o mediokritetima, o rodbini, o zaostalosti, o pomirenju sa životom, o budalama, o seksu i starosti,...

Tijekom dvoipolsatne satire gledatelj je majstorskom mimikom i nesvakidašnjom energijom ovog vrsnog komičara, pisca i režisera vješto vođen kroz šarolik spektar ironičnih zapažanja o mnoštvu sitnih stvari u životu koje nas mogu nasmijati, šokirati ili rasplakati. Njegove ciljane provokacije, praćene salvama smijeha, istovremeno zabavljaju publiku i potiču na ozbiljnu kritiku modernog društva.

Životna komedija CABAres CABArei izvrsno će zaokružiti ovogodišnju kazališnu sezonu Festivala Opatija, i to 5. travnja 2013. godine u dvorani hotela Adriatic te ujedno proslaviti 20. godišnjicu izvedbe ove kultne monodrame.

Odgovor je ovo na mnogobrojne upite naših vjernih gledatelja kada će ponovno moći vidjeti Zijaha u predstavi CABAres, CABArei.

Zijah A. Sokolović – One-Man Show!


bs.wikipedia.org/wiki/Zijah_Sokolovi%C4%87

J. Baron:
U posjetu kod gospodina Greena Kazalište Planet Art, Zagreb
Utorak, 16. travnja 2013. u 20 sati / Umjetnički paviljon Juraj Šporer
Predstava za odrasle


Redateljica: Aida Bukvić
Uloge: Pero Kvrgić, Luka Dragić
Prevoditelj: Marko Torjanac
Savjetnik za scenografiju: Miljenko Sekulić
Kostimograf: Đurđa Janeš
Izbor glazbe: Aida Bukvić
Oblikovanje svjetla: Olivije Marečić
Oblikovanje tona: Branko Vodeničar
Majstor rasvjete i tona: Marko Vodeničar
Garderoba i rekviziti: Marina Uroić

U posjetu kod gospodina Greena, američkoga autora Jeffa Barona, najizvođeniji je suvremeni tekst u svijetu u posljednjih 15 godina. Preveden je na 35 jezika, igran u više od 60 zemalja te u više od 300 produkcija. Predstava u hrvatskoj produkciji, s legendom hrvatskoga glumišta Perom Kvrgićem u glavnoj ulozi, jedna je od najgledanijih predstava u Hrvatskoj u posljednjih desetak godina.

U posjetu kod gospodina Greena duhovita je i dirljiva priča o dvojici ljudi, starcu i mladiću, posve različitih svjetonazora i iskustava, koji se unatoč početnom nerazumijevanju, pa čak i netrpeljivosti, postupno zbližavaju.

Gospodin Green stari je usamljeni vlasnik kemijske čistionice kojeg je, zbog neprilagođene brzine, na ulici zamalo pregazio mladi menadžer Ross Gardiner.

Zbog tog događaja Ross je kažnjen, a kaznu treba odraditi tako što će šest mjeseci, jednom tjedno pomagati starom gospodinu Greenu...

Kazalište Planet Art, Zagreb
Planet Art je privatno kazalište koje na scenu postavlja tekstove suvremene tematike, pri čemu odabire najveće svjetske kazališne hitove. Riječ je o tekstovima koji se bave univerzalnim pitanjima i temama koje pred nas postavlja današnje društvo. Takvim izborom repertoara Planet Art nastoji promicati pozitivne humanističke, intelektualne i duhovne vrijednosti vremena u kojem živimo.

www.planet-art.hr
www.fen.festivalopatija.hr
 

I. P. Sinanović:
Bajka o zmaju i ljubičastoj vili Lutkarski studio Kvak, Zagreb
Srijeda, 17. travnja 2013. u 10 i 11 sati / Dječji vrtić Opatija
Predstava za djecu / Ulaz slobodan



Režija: I. Pokrivka Sinanović i A. Sinanović
Lutke: V. Pokrivka
Tekst: I. Pokrivka Sinanović
Glazbu uredila: I. Pokrivka Sinanović
Uživo na violini: M. Bolfan Ugljen; na gitari: A. Sinanović
Igraju: A.Sinanović, M. Bolfan Ugljen / S. Drakulić
Scenografija: T. Kos
Songovi: A. Sinanović

U tijeku su pripreme za šumsku svečanost, svi stanovnici Zmajeve planine vesele se. To bi želio i mali Frljutak, no prvo mora osloboditi začaranu vilu, pa čak i plesati sa velikim moćnim zmajem. Jarčić Jodlić i stari patuljak Pa pomažu mu na tom putu ostvarenja snova. Napeta priča o stvaranju i sazrijevanju.

Lutkarski studio Kvak, Zagreb
Lutkarski studio Kvak sudjelovao je na mnogim kulturnim manifestacijama u zemlji i inozemstvu i osvojio vrijedna priznanja, a najveće je prva nagrada stručnog žirija na Međunarodnom lutkarskom festivalu u Tromseu u Norveškoj i posebno priznanje na PIF-u u Zagrebu. Gostovao je u devet europskih zemalja izvodeći lutkarski program u skoro 100 gradova. U suradnji s Hrvatskom televizijom snimili su tv-seriju 'Tikvići', koja je postigla svjetsku popularnost na festivalu u Cannes-u, a otkupljena u skandinavskim zemljama, Americi i Japanu. Serija se može smatrati originalnom hrvatskim tvorevinom.

www.kvak.hr
www.fen.festivalopatija.hr
 

C. Collodi:
Pinocchio Teatar Naranča, Pula
Srijeda, 17. travnja 2013. u 11 sati / Umjetnički paviljon Juraj Šporer
Predstava za djecu



Dramatizacija: Rebecca Agić
Režija: Renata Carola Gatica
Scenografija i vizualni identitet: Breza Žižović
Glazba: Ugo Korani
Kostimografija: Desanka Janković
Igraju: Mila Jovanović, Lino Brozić, Franjo Tončinić, Ugo Korani, Linda Kliman

Nakon 55 godina, ponovno na scenu postavljamo ovu poznatu priču talijanskog pisca Carla Collodija. Nakon toliko godina, glavne vrijednosti ove priče i dalje su aktualne: iskrenost, marljivost, nesebičnost i hrabrost.

Da bi mali, naivni lutak jednog dana postao pravi dječak, mora se dokazati pred dobrom vilom, ali i svojim dragim tatom, Gepettom. Puno je avantura i izazova pred Pinocchiom, a hoće li ih uspijeti sam savladati ili će to biti uz pomoći Zrikavca, njegove pospane savjesti, otkrite sami.

Teatar Naranča, Pula
Teatar Naranča iz Pule, umjetnička je organizacija, upisana u 'Očevidnik kazališta Ministarstva kulture' po čemu su jedinstveni na području cijele Istre. U godinu dana koliko postoje ostvarili su uspješne predstave: 'Ivica i Marica', 'Instant seksualni odgoj', 'Božićna priča', 'Pipova božićna želja', 'Crvenkapica' i 'Aladdin'. Radovi su to akademskih glumaca, redatelja, slikara, glazbenika. Naranča uključuje i polaznike dramskog studija, kako bi stekli nova iskustva i možda jednog dana profesionalno krenuli u umjetničke vode. Imaju za cilj u Puli ponovno oživjeti dječje kazalište i dječju publiku.

www.fen.festivalopatija.hr
 

M. S. Železnik:
Cirkus Kumulus Teatar Oz, Mošćenička Draga
Srijeda, 17. travnja 2013. u 17 sati / Umjetnički paviljon Juraj Šporer
Predstava za djecu



Redateljica: Mihaela Sirotnjak Železnik
Izvođači i koautori: Lorena Žuvić, Jorge Correa Bethencourt, Anton Železnik
Dramatizacija teksta i songova: Mihaela S. Železnik
Scenografija: Lorena Žuvić, Anton Železnik, Anja Ferenčić
Kostimografkinja: Luči Vidanović, Lorena Žuvić
Glazba: Belfast Food
Oblikovatelj svjetla i tona: Zoran Dumičić
Fotografkinja: Hana Dutina

Cirkus Kumulus je vrlo dinamična i interaktivna glazbena predstava koja na simboličan i poetičan način educira i progovara o aktualnim ekološkim problemima i ljudskom otuđenju. Promovira kreativno mišljenje i izražavanje, intelekt, važnost prijateljstva te osmijeha kao lijeka ljudske duše. Priča je inspirirana animiranim filmom Beatlesa 'Yellow Submarine' i Balogovom pričom 'Sivica'. U predstavi se pjeva i svira uživo. Djeca će slušno i vizualno doživjeti usnu harmoniku, klarinet te instrumente reciklirane iz smeća koji zvuče poput pravih glazbala i u vrtlogu priče kroz svoj neobičan izraz dopiru do srca mališana.

Priča se odvija na oblaku kojeg nastanjuju Cirkusi - ljudi koji žive lagodnim i zabavnim životom uz puno smijeha, radosti, prijateljstva, glazbe i šarenih boja. No, jednog dana njihovu idilu pokvari Sivonja - oblak koji proširi svoje tužno i sivoliko raspoloženje pa se Cirkusi razmile diljem svemira putujući plavim vlakom kako bi pronašli način da vrate svoju ugodnu svakodnevicu.

Teatar Oz, Mošćenička Draga
Teatar Oz je putujuće, glazbeno kazalište za djecu osnovano 2007. koje dobiva status stalnog neovisnog kazališta početkom 2012. Izvodi oko 90 predstava godišnje. Osnivači kazališta i njegovi umjetnički voditelji su Anton Železnik i Mihaela Sirotnjak Železnik. Okupljaju mlade, profesionalne glumce i autore, samostalne umjetnike, pedagoge, studente, pjesnike i renomirane glazbenike u svrhu stvaranja novih, alternativnih, zanimljivih i kreativnih projekata za djecu i mlade.

www.fen.festivalopatija.hr
 

Grupa autora:
Muški-ženski / Ženske-muške MUO Bacači Sjenki, Zagreb
Srijeda, 17. travnja 2013. u 18 sati / Vila Angiolina
Predstava za odrasle (isključivo za žensku publiku)



Koncept: Bacači Sjenki
Režija: Katarina Pejović i Boris Bakal
Autorice/izvođačice: Irma Alimanović, Maja Izetbegović, Jelena Miholjević, Mona Muratović Zečević, Petra Težak
Dramaturzi: Vedrana Klepica, Stanko Juzbašić, Dražen Novak

Doživljavate li sebe kao muško ili žensko, u društvu sastavljenom isključivo od pripadnika istog spola? I što uopće znači 'žensko', a što 'muško'? To je tek početak brojnih pitanja s kojim ćete se suočiti u novom projektu Bacača sjenki.

Muški-ženski / Ženske-muške (MŽŽM) posljednji je dio trilogije "O zajedništvu" u produkciji Bacača Sjenki, kojem su prethodili "Eksplicitni sadržaji" i "®evolucija: Masterclass", s kojim Bacači nastavljaju svoje kontinuirano istraživanje međuljudskih dinamika na tri razine: izvođač/ica-izvođač/ica, izvođači/ce-publika, publika-publika.

Autori projekta, Katarina Peović i Boris Bakal navode kako su ova pitanja tek primjer niza koji MŽŽM želi otvarati u krugovima/slojevima, poput figure babuške, no za razliku od ruskog suvenirskog modela, u ovom dramaturško-redateljskom modelu i posljednja, najmanja figurica može se otvoriti, tako da je krajnji ishod praznina koju svatko za sebe ima ispuniti značenjem.

Multimedijalna umjetnička organizacija Bacači Sjenki, Zagreb
Bacači Sjenki su neprofitna međunarodna umjetnička i produkcijska platforma za interdisciplinarnu suradnju, stvaralaštvo te promišljanje intermedijalnih umjetnosti. Bacači Sjenki ostvarili su niz projekata na domaćoj i međunarodnoj razini. Većina tih projekata, nastalih kao skulpture u vremenu, propitkuje odnos čovjeka i prostora.

www.fen.festivalopatija.hr
 

D. Mamet:
Izbori Ludens teatar, Koprivnica
Srijeda, 17. travnja 2013. u 20 sati / Mala Ljetna pozornica
Predstava za odrasle / Ulaz slobodan



Redatelj: Dario Harjaček
Scenografkinja: Dinka Jeričević
Kostimografkinja: Marita Ćopo
Oblikovanje svjetla: Zdravko Stolnik
Asistentkinja scenografije: Marta Crnobrnja
Prijevod teksta: Tomislav Kuzmanović
Igraju: Sven Šestak, Vladimir Tintor, Jelena Hadži-Manev, Dean Krivačić

Politička komedija koja se bavi reizborom američkog predsjednika, registriranim partnerstvom (što je deminutiv za istospolni brak), kazinima, Indijancima, predsjedničkim knjižnicama, dvojbenim predsjedničkim pomilovanjima i donacijama u kampanji.

Ova politička satira nagrađivanog američkog autora prikazuje jedan dan u životu predsjednika SAD-a. Izbori su na vratima, a predsjednik je izgubio svaku šansu za pobjedu. Ankete pokazuju potpuni gubitak potpore glasača, financijska sredstva za kampanju su potrošena, a prijeti i nuklearni rat. Iako je svo njegovo osoblje unaprijed priznalo poraz, a supruga već pakira kofere za selidbu iz Bijele kuće, predsjednik još nije spreman odustati. Tijekom najveće bitke u svojoj političkoj karijeri, on poštedi život dvjema puricama koje su trebale postati večera za Dan zahvalnosti, i oko ovog jednostavnog PR događaja zaokrene cijelu predizbornu kampanju kako bi ponovno došao na vrh.

Ludens teatar, Koprivnica
Ludens teatar je rođen jednog kasnog ljetnog popodneva davne 2006. na terasi ispred kina Europa, uz dvije kave s mlijekom i čaše vode. Oni su prvo profesionalno kazalište u Koprivnici, a djeluje u prostoru Doma mladih. Nakon duge i temeljite pripreme krenuli su u realizaciju prvih projekata u jesen 2008.

www.ludensteatar.hr
www.fen.festivalopatija.hr
 

M. de Cervantes:
Don Quijote Kazalište Merlin, Zagreb
Četvrtak, 18. travnja 2013. u 13 sati / Umjetnički paviljon Juraj Šporer
Predstava za mlade



Režija: Ana Merlin
Glume: Ivan Horvat kao Don Quijote; Petar Leventić ili Džimi Jurčec kao Sancho Panza
Dramatizacija i adaptacija: Tomislav Zajec
Glazba: Vlatko Panić
Jezični savjetnik: Dr. Đurđa Škavić
Kostimografija, izrada kostima, rekvizita i kulisa: Zdenko Bašić
Oblikovanje svjetla i majstor tona: Luka Merlin
Realizacija svjetla: Nikola Ćurić

Zašto Don Quijote? Odgovor na ovo pitanje jesmo zapravo svi mi i naš potrošački način života. Sve smo potrošili što se potrošiti može. Time smo potrošili kritičnu masu vitezova i štitonoša. Oni nisu bili plaćenici, već je nagrada njima bila čast, slava i ljubav. Njihova borba danas više nema motiva ni smisla. Danas se ljuti boj bije za naftu, vodu, hranu, novac... I tako imamo pa nemamo i to je krug koji nas umara i čini prolaznima. No, ono što je vječno jest naša suština u suradnji s Bogom. Našu prolaznost može učiniti svrhovitom, sretnom, zanosnom i neustrašivom.

Kazalište Merlin, Zagreb
Kazalište Merlin osnovano je 2001. godine s ciljem promocije ljubavi, mira, istine, ispravnosti i nenasilja. Do sada su odigrali oko 1200 predstava širom Hrvatske i u inozemstvu. Predstavljali su Hrvatsku na Kazališnoj olimpijadi u Indiji 2012. godine.
www.kazalistemerlin.hr
www.fen.festivalopatija.hr
 

La Fontaine / S. D. Palatinuš & Ansambl:
Zlatna koka UO Studio Kubus, Zagreb
Četvrtak, 18. travnja 2013. u 17 sati / Umjetnički paviljon Juraj Šporer
Predstava za djecu



Prema La Fontaineu napisali: Simona Dimitrov Palatinuš & Ansambl
Redateljica: Nora Krstulović
Ritmografija: Vedran Peternel
Scenografija & kostimi: Ansambl
Igraju: Gazda / Ružica: Adriana Šnajder; Pripovjedač / Susjed / Zlatica: Ena Sanan Hdagha / Sanja Mataga; Pripovjedač / Katica: Ines Cokarić / Ana Takač

Kako uopće izgleda seosko imanje? Što se sve na njemu obavlja iz dana u dana, u različitim godišnjim dobima? I što se dogodi kad u kokošinjcu na tom imanju jedna od koka snese – zlatno jaje? Neočekivani dobitak prvo će iznenaditi, a potom i posve promijeniti dotad brižnog Gazdu. Želja da beskrajno gomila bogatstvo, skupo će ga stajati, no naš će Gazda, na koncu, ipak naučiti da se prave vrijednosti ne mogu kupiti novcem, ali ni da bogatstvo samo po sebi nije loše - ako ne preraste u pohlepu.

Svjesni da u današnje vrijeme mediji potiču konzumerizam i društvenu neaktivnost, mi želimo najmlađima pružiti nešto drugo: umjesto površne zabave nama je cilj istaknuti ljudske vrijednosti, vrijednost samopoštovanja i samopouzdanja, odgovornost umjesto krivnje i brigu o vlastitom zdravlju kroz maštovitu formu predstave u kojoj je najvažnije glumačko umijeće da pokrene maštu.

UO Studio Kubus, Zagreb
Studio Kubus umjetnička je organizacija osnovana je u ožujku 2006. godine koja stvara i izvodi glazbene, glazbeno-scenske, dramske, plesne, interaktivne i multimedijalne autorske projekte. Ima i edukativni program u smjerovima pedagoško-dramsko-scenske umjetnosti, glume i režije te glazbeno-scenske umjetnosti. Kroz svoje umjetničke radionice Kubus pruža stručnu poduku, ispravnu orijentaciju i profesionalnu pomoć zainteresiranim mladim umjetnicima te poduprijeti njihovu daljnju afirmaciju.

www.studiokubus.hr
www.fen.festivalopatija.hr
 

D. Fajdić:
Glumice & to UO Kravice i kazalište KNAP, Zagreb
Četvrtak, 18. travnja 2013. u 20 sati / Mala Ljetna pozornice
Predstava za odrasle



Režija: Ivana Horvat, Petra Kurtela, Amanda Prenkaj, Dunja Fajdić
Uloge: Ivana Horvat, Petra Kurtela, Amanda Prenkaj, Dunja Fajdić
Dramaturginje: Ivana Horvat, Petra Kurtela, Amanda Prenkaj, Dunja Fajdić
Skladateljica: Andrea Giordani
Koreograf: Petar Konkoj
Inspicijent: Miriam Brezovec
Majstori svjetla i tona: Marinko Radočaj i Darko Crnčević

Zamišljena kao kazališna proba predstava je puna metateatarskih elemenata, zbog čega je teško povući granicu između fikcije i zbilje. Predstava se vrti oko četiriju mladih hrvatskih glumica, ambicioznih, sposobnih i nezaposlenih, koje stoga odlučuju uzeti konce života u svoje ruke i stvoriti kazališnu predstavu.

Kravice su umjetnička organizacija koja je stvorila predstavu 'Glumice i to' čija je misija podsjetiti kako se životu treba nasmijati u lice. 'Glumice i to' govore o četiri glumice koje su nezaposlene, mlade i pune entuzijazma, a odlučile su preuzeti stvari u svoje ruke! Bilo im je dosta čekanja da ih netko primijeti, zavoli, zaposli, proglasi mladim nadama ili nešto treće. To je duhovita uspješnica o njima samima, o sjaju i bijedi glumačkog posla, o nepodnošljivoj težini mladog života. Budimo realni, odlučile su napraviti hit!

UO Kravice
Osnivačice i članice su Petra Kurtela, Ivana Horvat, Amanda Prenkaj i Dunja Fajdić, u narodu prepoznatljive kao Kravice. Osnovale su umjetničku organizaciju u veljači 2012. godine povodom rada na njihovoj autorskoj predstavi 'Glumice i to'. Za navedenu predstavu članice su 2012. godine dobile i Nagradu hrvatskog glumišta za ekstremna kazališna postignuća u području glume, režije, dramaturgije, kostimografije i scenografije. U stalnoj su potrazi za inspiracijom te sponzorima, kako bi mogle tiskati letke za predstavu i snimiti trailer.

www.fen.festivalopatija.hr
 

D. Lukić:
Život je san Kazalište Mala scena, Zagreb
Petak, 19. travnja 2013. u 11 sati / Umjetnički paviljon Juraj Šporer
Predstava za mlade



Redatelj: Ivica Šimić
Igraju: Silvio Vovk, Anja Đurinović, Mia Anočić-Valentić, Zoran Gogić
Scenografkinja: Dinka Jeričević
Kostimografkinja: Mirjana Zagorec
Skladatelj: Alen Kraljić
Oblikovateljica svjetla: Žel Šaravanja
Fotografkinja: Ana Šesto
Producentica: Vitomira Lončar

Španjolski pisac Pedro Calderon de la Barca (1600-1681), spada među najveće španjolske dramatičare svih vremena koji je označio doba koje nazivamo zlatnim stoljećem španjolske drame i kazališta. 'Život je san' njegovo je najpoznatije djelo, praizvedeno je 1935., a godinu nakon toga tiskano je u knjizi.

Mladi glumci Silvio Vovk, Anja Đurinović i Mia Anočić-Valentić, poduprti iskusnim Zoranom Gogićem, igraju ovu poznatu priču jezikom generacije 21. stoljeća koja, u interpretaciji Darka Lukića, o problemu očeva i djece govori izravno i beskompromisno. Tako moderno ispričana priča, s jasnim porukama i zalaganjem za pravo svakog djeteta na roditelja, poziva na pobunu protiv okoštalog i prevladanog odgoja u kojem je generacijski sukob neizbježan. Na ovoj predstavi Kazalište Mala scena jasno pokazuje na koji način razmišlja o lektirnim naslovima – kao o polazištu za razmišljanje o temama i motivima kojima se djelo bavi, a ne kao o golom prepričavanju priča.

Kazalište Mala scena, Zagreb
Kazalište Mala scena umjetnička je organizacija osnovana 1989. kada je otvorila i svoju vlastitu dvoranu na Medveščaku u Zagrebu. Osnivači su Vitomira Lončar i Ivica Šimić. Od početka svog djelovanja Mala scena njeguje suvremeno dramsko pismo za djecu, a ostvaruje i bogatu međunarodnu suradnju. Od osnutka odigrano je preko 100 naslova na svim kontinentima. Mala scena producirala je predstavu 'Superheroj' koja je imala praizvedbu u Nacionalnom kazalištu Seulu, u Koreji. Osnovne strategije Male scene su izvrsnost, umrežavanje, javno djelovanje i društvena odgovornost.

www.mala-scena.hr
www.fen.festivalopatija.hr
 

M. Lupi Alvir:
Jalova Trafik, Rijeka
Petak, 19. travnja 2013. u 18 sati / Umjetnički paviljon Juraj Šporer
Predstava za odrasle



Autorica teksta i redateljica: Magdalena Lupi Alvir
Izvođači: Daria Lorenci Flatz, Marin Alvir
Skladatelj: Marin Alvir
Suradnica za scenski pokret: Selma Banich
Oblikovateljica svjetla: Lara Badurina
Producenti: Matjaž Latin, Slavko Škvorc, Edvin Liverić

Predstava Jalova treći je dio istoimenog kazališnog triptiha.
Predstava je nastala u međunarodnoj koprodukciji s KUD-om Borza, u suradnji s Europskom prijestolnicom kulture, Maribor 2012.

Izvedba Jalove kreće se na granici kazališnog, performativnog i dokumentarnog, a jalovost se problematizira kroz niz tema među kojima su koncept ženskosti, majčinstvo, pitanje roda općenito ili nemogućnosti začeća konkretno, ali i u svjetlu šireg društveno-političkog konteksta.

Predstava je inicijalno nastala kao reakcija na sporni, sada već bivši zakon o medicinski potpomognutoj oplodnji u Republici Hrvatskoj i sverastući problem neplodnosti, radi kojega je u posljednje tri godine veliki broj hrvatskih parova odlazilo u Maribor, grad u kojemu postoji cijenjena klinika za potpomognutu oplodnju u kojoj svi oni nastoje osvariti svoje roditeljstvo.

Suočavajući se s istinama koje su i bolne i osobne, no i društvene i javne, Jalova je i pokušaj doživljavanja jednog posve drugačijeg zajedništva, propitivanja stvarnih granica ljubavi, iskušenja, strahova, nadanja, no i duhovitih komentara na vlastiti položaj ne(moćnog) subjekta koji pokušava ispitati granice ne(mogućeg). Pokušaj je to da se sa distance sagleda i upozori na problem o kojem se dosada u teatru jednostavno – nije govorilo.

Trafik (Tranzicijsko - fikcijsko kazalište), Rijeka
Rad ove po mnogočemu na hrvatskoj nezavisnoj kazališnoj sceni jedinstvene grupacije autora i performera, započeo je 1998. predstavom na specifičnoj lokaciji – Hodač, kojom su uspostavljene tematske odrednice i izričaj unutar kojih se Trafik (Tranzicijsko-fikcijsko kazalište) dalje razvija, uvijek vezane za pitanja identiteta pojedinca izgubljenoga na margini vremena i prostora. Predstave Trafik-a primile su nekoliko nagrada te su gostovale na gotovo svim kazališnim festivalima u Hrvatskoj te u Češkoj, Italiji, Slovačkoj, Mađarskoj, Srbiji, Sloveniji, Španjolskoj, Singapuru i Njemačkoj.

www.trafik.hr
www.fen.festivalopatija.hr
 

E. Bošnjak:
Srce veće od ruku Playdrama, Split
Petak, 19. travnja 2013. u 20 sati / Mala Ljetna pozornica
Predstava za odrasle



Redatelj: Trpimir Jurkić
Igraju: Anastasija Jankovska, Petra Kovačić Pavlina, Vladimir Posavec Tušek, Elvis Bošnjak
Koreografkinja: Anita Čanadi
Scenograf: Ozren Bakotić
Kostimografkinja: Irena Vodišek Babaja
Oblikovatelj svjetla i tona: Siniša Jakovčević
Izbor zvukova: Mario Ilinčić / Radio Split
Izrada scenografije: Boris Križanović
Asistentica koreografkinje: Sanela Marković

Dva bračna para nalaze se usred ljubavnog četverokuta. U nemogućnosti realiziranja stvarnog odnosa svaki od njih stvara potpuno imaginarni odnos, živeći tako više u mašti s osobom koju nemaju, nego s osobom koju imaju pored sebe. Tako i ne primjećuju da njihov partner živi isti problem i da ih više stvari veže no što ih dijeli. Njihova ljubav postaje paranoičan strah jer je ona za njih gubitak prava na ljubav, prava na život. Njihova opsesija prerasta u gubitak identiteta. Žudnja za ljubavlju postaje divlja glad kojom izjedaju i sebe i svoju ljubav. Ljubav postaje njihov demon. Prepoznati osobu s kojom dijele stvaran život doći će kao ljekovito rješenje.

'Srce veće od ruku' dio je Bošnjakove trilogije o muško-ženskim odnosima. U nju spada još drama 'Hajdemo skakati po tim oblacima', koja je izvedena u HNK-u Split u režiji Nenni Delmestre, te 'Voljeni i mrtvi', prema kojoj je autor, u suradnji s Igorom Mirkovićem, napisao scenarij za film 'Noćni brodovi'. Elvis Bošnjak autor je i jedne od najznačajnijih hrvatskih drama u prošlom desetljeću 'Nosi nas rijeka'.

Playdrama, Split
Kazalište PlayDrama prvo neovisno kazalište za odraslu publiku u Splitu. Otvoreno je 2009. praizvedbom drame “Udarac” autora Andresa Veiela i Gesine Schmidt, u režiji Martina Kočovskog. Osnivači kazališta su Elvis Bošnjak i Lina Vengoechea. PlayDrama je i prvo hrvatsko kazalište praizvedbi, programski usmjereno prema suvremenom dramskom tekstu. PlayDrama igra u tridesetak hrvatskih gradova i gostuje na brojnim festivalima.U sklopu kazališta djeluje glumački studio koji okuplja 170 polaznika svih uzrasta.

www.playdrama.hr
www.fen.festivalopatija.hr
 

P. Radin / A. Tomić:
Čarobni osmijeh Kazalište Tvornica lutaka, Zagreb
Subota, 20. travnja 2013. u 10 sati / Društveni dom Liganj
Predstava za djecu / Ulaz slobodan



Režija: Iva Lipovac
Scenatij: prema P. Radin – Anica Tomić
Igra: Petra Radin
Scenografija: Matija Šantić
Lutke i rekviziti: Dunja Niemčić
Orginalna glazba: Mihael Nikolić
Flauta: Paola Radin
Kostimografija: Lana Kaiser
Oblikovanje svjetla: Zdenko Trandler
Producentica: Mirta Puhlovski

O dječaku Mrgudu koji se nije znao smijati. To je priča o Zagrebu iz perspektive siromašnog i tužnog dječaka Mrguda, koji, kroz slučajno dobiveni dar osmijeha, odjednom doživljava preobražaj sebe i svoga grada.

Djeca upoznaju svoj grad, grad u kojem marginalci - kumice, smetlari, ulični prodavači i svirači, mađioničari – dobivaju priznati status, koji daruju ljubavi, te u potaji režiraju ljudske sudbine; to je grad koji se voli u svim svojim obličjima i likovima.

Kazalište Tvornica lutaka, Zagreb
Kazalište Tvornica lutaka - kazalište je za djecu i ponekad za odrasle. Djeluje kao umjetnička organizacija i priznato je umjetničko okupljalište djece od 2003.godine. Okuplja mlade, često nagrađivane autore, pripravne na eksperimentalni pristup i puno entuzijazma. U bogatom stalnom repertoaru niz je predstava s porukom i poukom, najčešće o ljubavi, dobroti dobročinstvu, osmijehu i zajedništvu, ali i pravilnoj prehrani, znanju i učenju, odrastanju, zaštiti prirode i životinja... Predstava je samo jedan od način interaktivne komunikacije s djecom, a od 2004. djeluje i Dramski eksperimentalni studio kroz koji je prošlo već više desetaka djece.

www.tvornicalutaka.hr
www.fen.festivalopatija.hr
 

L. Delong:
Slavuj Triko Cirkus Teatar, Zagreb
Subota, 20. travnja 2013. u 18 sati / Mala Ljetna pozornica
Predstava za odrasle



Režija i dramaturgija: Lee Delong
Igraju: Nikolina Majdak, Iva Peter-Dragan, Nikola Mijatović, Domagoj Šoić
Glazbenici: Ines Tričković, Nicolas Sinković, Pavle Miljenović
Oblikovanje svjetla: Milan Kovačević
Majstor tona: Tomica Kraljić
Art director: Draško Ivezić
Fotografije: Borko Vukosav
Pomoćnica produkcije: Iva Bojanovsky
Produkcija: Triko Cirkus Teatar

Fascinira me pjev slavuja! Probada mi srce i daje uzleta mojoj mašti. Obavijen poezijom i nasiljem, slavuj je bio inspiracija piscima od Sofokla do Keatsa. To je također i ptica koja se nalazi na poleđini kovanice jedne kune. U trenutku kada sam počela razmišljati o temi ovog komada za pet klaunova Triko Cirkus Teatra, ova, na prvi pogled nevažna podudarnost, bila mi je odskočna daska, kaže o predstavi redateljica Lee Delong.

U Slavuju nema zgušnjavanja ili izokretanja radnje. Situacija je jednostavna: obitelj s neudanom kćerkom u srednjim godinama koja upoznaje mladog muškarca koji se slučajno nađe u njihovoj blizini. Ako priča i postoji, očituje se samo u miješanju, suprotstavljanju i zapetljavanju želja i strahova klaunova, njihove ljubomore, ljubavi i nadanja.

Svaki autentični klaun može utjeloviti okrutnost i nježnost u gotovo istom trenutku. Svaki klaun može željeti postići nešto određeno dok žudi za nečim sasvim suprotnim. Klaunovi su kao sva ljudska bića, ali veći od života.Glazbenici su dio predstave u jednakoj mjeri kao i klaunovi. Spektar zvukova koji je izuzetno prisutan kreira prostor i naglašava trenutke jakih emocija.

Triko Cirkus Teatar, Zagreb
Triko cirkus teatar već duže vrijeme njeguje umjetnost cirkusa u nas. U proteklim godinama osnažili su hrvatsku cirkusku scenu nizom intenzivnih radionica cirkuskih vještina koji su vodili renomirani cirkuski pedagozi iz cijelog svijeta, organizirali su i vodili cirkuske projekte za djecu, surađivali s mnogim pedagoškim institucijama i profesionalnim kazalištima. Cirkuske vještine zadnjih godina približili su velikom broju ljudi koji su do tada smatrali da je cirkus nešto rezervirano za izabrane.

www.cirkusanti.hr
www.fen.festivalopatija.hr
 

M. Krleža / A. Tonković Dolenčić:
Bobočka ili drugih sto stranica Filipa Latinovicza Kazalište Moruzgva, Zagreb
Subota, 20. travnja 2013. u 20 sati / Umjetnički paviljon Juraj Šporer
Predstava za odrasle



Adaptacija romana 'Povratak Filipa Latinovicza':Ana Tonković Dolenčić
Režija i scenografija: Ivan Leo Lemo
Uloge: Ecija Ojdanić
Glazba, video, svjetlo: Willem Miličević
Kostimografija: Mirjana Zagorec

Bobočka je jedno od naj kompleksnijih Krležinih ženskih lica, a kroz priču o njezinom burnom životu koji je požudno krivudao od građanskog luksuza s početka dvadesetog stoljeća do siromaštva u blatu sela Kostanjevca, Krleža opisuje advokate kockare, ministre u ostavci, banke u propasti, ekscentrične znanstvenike i neurotične slikare. Mračni akordi kapitalizma u kojem se ljudi koriste, a stvari vole, u kojem se pije, puši i laže, ekspresionistički su okvir za Bobočkine introspekcije koje razotkrivaju suptilne note njezine duše zarobljene u lijepom ženskom tijelu. Neke od tih nota zvuče komično, neke tragično, neke melodramatično, neke mitski, neke povijesno, a neke zvuče kao da smo ih baš mi mislili, ali nikad ih ne bismo uspjeli tako vješto reći i osjetiti kao Ksenija Radajeva zvana Bobočka.

Kazalište Moruzgva, Zagreb
Moruzgva okuplja sve one koji u umjetnosti vide mogućnost poboljšanja svijeta što ih okružuje i njih samih. Kroz umjetničko stvaralaštvo te partnerstva s pojedincima i organizacijama zagovara veću ostvarenje punih ljudskih prava svakog pojedinca. Optimizam umjetničkog stvaranja prenosi u radost svakodnevnog života. Oblikuje programe koji specifično obrađuju teme značajne za vulnerabilnedruštvene skupine (djeca, žene, osobe s invaliditetom).

www.moruzgva.com
www.fen.festivalopatija.hr
 

L. Šarić:
Iglica Triko Cirkus Teatar i Mala scena, Zagreb
Nedjelja, 21. travnja 2013. u 11 sati / Umjetnički paviljon Juraj Šporer
Predstava za djecu



Režija: Ivica Šimić
Asistent redatelja: Iva Peter-Dragan
Uloge: Iva Peter-Dragan, Nikola Mijatović, Nikolina Majdak
Kostimograf: Mirjana Zagorec
Oblikovateljica svjetla: Željka Fabijanić Šaravanja
Producent: Vitomira Lončar
Scenograf: Dinka Jeričević

Iglica je priča o posebnosti koju krije svaki čovjek, o odrastanju i o bolima i radostima koje prate taj proces, o vremenu kada se većina danas odraslih, a nekada djece, rješavala, jedne po jedne, svojih iglica, dok nije iščupala i onu najveću, koja vodi ravno u srce, kako bi napokon bili potpuno spremni na ljubav i suživot.

Triko Cirkus Teatar, Zagreb
Triko cirkus teatar već duže vrijeme njeguje umjetnost cirkusa u nas. U proteklim godinama osnažili su hrvatsku cirkusku scenu nizom intenzivnih radionica cirkuskih vještina koji su vodili renomirani cirkuski pedagozi iz cijelog svijeta, organizirali su i vodili cirkuske projekte za djecu, surađivali s mnogim pedagoškim institucijama i profesionalnim kazalištima. Cirkuske vještine zadnjih godina približili su velikom broju ljudi koji su do tada smatrali da je cirkus nešto rezervirano za izabrane.

Kazalište Mala scena, Zagreb
Kazalište Mala scena umjetnička je organizacija osnovana 1989. kada je otvorilo i svoju vlastitu dvoranu na Medveščaku u Zagrebu. Osnivači su Vitomira Lončar i Ivica Šimić. Od početka svog djelovanja Mala scena njeguje suvremeno dramsko pismo za djecu, a ostvaruje i bogatu međunarodnu suradnju. Od osnutka odigrano je preko 100 naslova na svim kontinentima. Mala scena producirala je predstavu 'Superheroj' koja je imala praizvedbu u Nacionalnom kazalištu Seulu, u Koreji. Osnovne strategije Male scene su izvrsnost, umrežavanje, javno djelovanje i društvena odgovornost.

www.cirkusanti.hr
www.mala-scena.hr
www.fen.festivalopatija.hr
 

L. Hubner / Z. A. Sokolović:
Nitko, nitko, ali nitko nikad nije tako igrao Fausta Teatar Rugantino, Zagreb
Nedjelja, 21. travnja 2013. u 18 sati / Umjetnički paviljon Juraj Šporer
Predstava za odrasle



Tekst 'Gretica str. 89' nosi naziv prema sceni iz 'Fausta' J. W. Goethea, u kojoj se prikazuje odnos između zaljubljene Margarete (Grete) i Fausta, a ta je scena ujedno bila i polazište Lutzu Hübneru za prikazivanje svih zbivanja u procesu rada na predstavi. U drami su predstavljeni odnosi između različitih tipova redatelja (ženskara, gnjavatora, zahtjevnih redatelja...) i glumica (prvakinje, glumice iz provinicijskih kazališta, starije glumice). Tim postupkom gledateljima se približava proces stvaranja kazališne predstave... Kako je i zašto u takav predložak intervenirao koautor i redatelj Sokolović provjeriti možete u produkciji Teatra Rugantino.

Teatar Rugantino, Zagreb
Premijera predstave 'Ay, Carmela' 1998. godine bio je početak Teatra Rugantino registriranog kao neovisnu umjetničku organizaciju u Ministarstvu kulture Republike Hrvatske. Priču su pokrenuli glumci Ivica Vidović i Gordana Gadžić ostvarivši do danas značajan opus od 15 naslova, ogroman broj izvedbi kao i brojne nagrade birajući društveno relevantne komade poput 'eTerapija', 'Bog masakra', 'U sjeni Green Hilla', 'Antigona u New Yorku', 'Uho, grlo, nož', 'Sa'će Božo, svaki čas'...

www.rugantino.hr
www.fen.festivalopatija.hr
 

Festival Opatija

Sjedište:
Zert bb
HR-51410 Opatija

Ured:
Maršala Tita 101
HR-51410 Opatija

T +385.51.271.377
T +385.51.711.124
T +385.51.272.840


festival-opatija@ri.t-com.hr
www.festivalopatija.hr
www.fen.festivalopatija.hr


Festival Opatija je ustanova koju je osnovao Grad Opatija radi obogaćivanja kulturno-umjetničkog života u Opatiji te kako bi se zadovoljile potrebe u kulturi građana, ali i gostiju - posjetitelja.

Uz organizaciju kulturnih zbivanja u svojim objektima, Ustanova se bavi i iznajmljivanjem tih objekata u razne svrhe te pružanjem usluga organizacije događanja uz najam objekta.

Festival Opatija zadržava pravo izmjene i preinake programa i /ili nekih njegovih dijelova. Raspored događanja objavljen na ovim internet stranicama je informativnoga karaktera i ničim ne obvezuje Festival Opatiju.



Festival Opatija
Ustanova za organizaciju, promidžbu
i posredovanje u oblasti kulture
Ravnateljica: Rajna Miloš 




CMS za škole logo
Osnovna škola "Rikard Katalinić Jeretov" Opatija / Nova cesta 53, HR-51410 Opatija / www.os-rkatalinic-jeretov-opatija.skole.hr / ured@os-rkatalinic-jeretov-opatija.skole.hr
preskoči na navigaciju