Autor: Vlatka Crnković, 9. 10. 2013.

U našoj školi redovito se obilježava Međunarodni dan zaštite životinja i blagdan sv. Franje Asiškog, zaštitnika ekologije i prijatelja životinja.Ove godine tim povodom knjižnica škole 3. listopada  ugostila  je i članove Liburnijskoga društva za dobrobit životinja  “Lunjo i Maza“ iz Lovrana.

Nakon što je ravnatelj Fredi Glavan pozdravio goste i pozvao učenike da se uključe u obilježavanje, učenica - knjižničarka Eleonora Glavan pročitala je tekst o važnosti obilježavanja Svjetskoga dana zaštite životinja , dok su Paola Milošević i Nika Zubović, učenice 6.c , sve nazočne podsjetile na Deset molbi jednog psa.

Tom prilikom Boris Uršić, predsjednik Udruge, te volonteri Borjan Frančić Rossini i Sandra Perić održali su zanimljivo predavanje na temu zbrinjavanja napuštenih kućnih ljubimaca.

Učenici su informirani o radu Udruge  koja postoji 15-ak godina , a okuplja 10 volontera. Posebno zanimljiva bila im je informacija da je sklonište koje Udruga pruža  napuštenim životinjamaje jedino sklonište u Hrvatskoj koje, uz pse, zbrinjava i mačke. Volonteri udruge, istaknuto je, i nakon pronalaženja doma napuštenim životinjama, o njma brinu kontrolirajući uvjete u kojima žive.

Učenici su tom prilikom upoznali i čančaru, vrstu ugrožene kornjače, njemačkoga ovčara, belgijskoga ovčara i nekoliko mješanaca te su doznali razne zanimljivosti o njihovoj vrsti i načinu života.

Uz navedeno druženje u Školi je provedena i akcija prikupljanja hrane za napuštene pse i mačke te je upriličena izložba likovnih i literarnih radova učenika na temu Mi smo prijatelji životinja.