Autor: Petra Peloza, 24. 4. 2013.

Dana  18. travnja 2013. učenici 7. i 8. razreda, koji su se pokazali najuspješnijima u prirodnim znanostima u našoj školi, kao nagradu za svoj trud i rad posjetili su Institut Ruđer Bošković. Upustili su se u maštovitu, kreativnu, adrenalinsku znanstvenu avanturu te se uvjerili da znanost može biti uzbudljiva i zanimljiva.x

Bili su podijeljeni u 4 grupe. U prvoj grupi saznali su više o Ramanovu raspršenju u svijetu nanočestica, pogledali su u nevidljivi svijet- od kapljice vode do elektronskog mikroskopa, otputovali u prošlost te naučili kako utvrditi starost arheoloških nalaza, karbonatnih sedimenata ili pak slike s bakina tavana. U drugoj su grupi saznali kako rade i za što služe ioni iz akcelatora, naučili su više o autorskim pravima, čudesnom svijetu biljnih molekula te o svijetu kristala i molekula. Treća grupa upoznala se sa sijačima nanogredica, saznala je koliko je energije skriveno u malom gumenom medvjediću , prošetala dolinom atomskih jezgara te doznala što su to metalni ioni. Članovi četvrte grupe naučili su ponešto o rentgenskoj difrakciji, tumorima, zdravoj prehrani, DNK, telomerama te o bubrežnom kamencu i tehnologiji mikročipova.

Nakon  zanimljivih predavanja uslijedila su dva sata slobodnog vremena u samom centru Zagreba, na Trgu bana Josipa Jelačića. Jedni su bili u šopingu, drugi na sladoledu 'Kod Vinceka', treći u Mc Donald's-u, ali je svima bilo jednako zabavno.

Puni dojmova, i uz poznate stihove domaćih pjesama, svi su se sudionici sretno vratili voljenoj Opatiji.