Autor: Vlatka Crnković, 24. 3. 2014.

4. sjednica IX. saziva DGV-a održana je 20.ožujka s početkom u 8:50,  u punoj vijećnici Grada Opatije. Osim dječjih vijećnika, sjednici su prisustvovali i učenici 7.a razreda  Osnovne škole Rikard Katalinić Jeretov s razrednicom Vlatkom Crnković, gradonačelnik Ivo Dujmić, dogradonačelnik Fernando Kirigin, ravnatelj Škole Fredi Glavan, socijalna pedagoginja Suzana Kranjčec, predstavnici medija te mnogi gosti.

Prva točka Dnevnog reda bila su pitanja vijećnika upućena gradonačelniku i dogradonačelniku. Vijećnike je zanimalo što će se ove godine u Opatiji organizirati za djecu, mogu li se uljepšati neke od opatijskih plaža, može li se napraviti poligon kraj Skate parka te kako napreduje izgradnja kina u Opatiji. Nakon dobivenih odgovora, krenulo se na drugu točku Dnevnog reda, pitanja gradonačelnika i dogradonačelnika vijećnicima. Gradonačelnik je tom prilikom zamolio vijećnike da mu prenesu sve ideje vezane za izgradnju doma za mlade u sklopu kojeg će biti i kino te da mu ukažu na još neke grafite u gradu koji nisu uklonjeni.

Andrea Brumnjak je sve nazočne je informirala o Natječaju za Naj dječje djelo i Natječaju za dodjelu sredstava Proračuna DGV-a. Tom prilikom je istaknuto da je dječje vijećnike zanimalo što djeca u drugim zemljama  znaju o humanosti ihumanitarnom radu te su proveli istraživanje i otkrili da se oni od najranije dobi uključuju u humanitarne akcije putem volonterskog i dobrovoljnog rada. Navedena akcija pokrenuta je sa željom da se među djecom Opatije počnu prepoznavati i cijeniti ova izuzetno vrijedna djela.

Nakon podrobnog izvještaja o dvama natječajima, vijećnici su predstavili što su naučili kako žive djeca u Europi te su prikazali svoj dosadašnji rad i pisma koja su napisali njihovim vijećima.

Uslijedila je peta točka Dnevnog reda u kojoj je član Vijeća za djecu, Karlo Škorić, izvijestio o rezultatima zajedničke tematske sjednice Odbora za Informiranje, informatizaciju i medije, Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu i Odbora za obitelj, mlade i sport o temi Medijska pismenost za sigurnost djece u svijetu medija i interneta, održane 10. veljače 2014. godine na inicijativu pravobraniteljice za djecu i u povodu Dana sigurnijeg interneta.

Vijećnice  Matea Gudeljević i Petra Peloza prikazale su malu karavanu prijateljstva pod nazivom Donosimo Čabranima poljubac topli da im snijeg brže okopni. Naime, prijateljima iz Čabra vijećnici su napisali pisma podrške i prijateljstva te su ih poslali zajedno s različitim igračkama, knjigama i likovnim materijalom, a Primorsko- goranska županija im je osigurala tople napitke, rukavice i šalove. Pisma su ih obradovala više od svega pa su stoga ubrzo dobili i odgovore koji su pročitani na sjednici.

Vijećnice Katja Knežević i Mia Lanča prezentirale su sudjelovanje DGV-a na Dječjem maškaranom korzu u Opatiji nakon čega su posjetili  institucije Grada, o čemu su prisutne izvijestile Lea Leonarda Pašić, Francesca Renner i Petra Peloza.

Na kraju sjednice svi su pozvani da zaplešu ispred Sportske dvorane u Opatiji u povodu Međunarodnog dana sreće, uz veliki hit Pharella William Happy,  organiziranog na inicijativu vijećnika DGV-a Grada Opatije i Društva Naša djeca.