Susret s književnikom

Autor: Vlatka Crnković, 13. 11. 2013.

U povodu Mjeseca hrvatske knjige, koji se obilježava od 15. listopada do 15. studenoga, knjižnica naše škole 6. studenoga organizirala je književni susret s Titom Bilopavlovićem, književnikom čija su djela Paunaš i Filipini iza ugla uvrštena u školsku lektirnu građu.

Književnom su susretu nazočili učenici 5 - ih razreda.

Nakon Ravnateljevih pozdravnih riječi knjižničarka Škole, Milena Sandalj, podsjetila je na ostala značajna djela književnika kao i na nagrade koje je dobio za književno stvaralaštvo.

Uslijedio je kraći prigodni program u sklopu kojega su se učenici prof. Vlatke Crnković: Karlo Brckan, Ema Stupac i David Stefanović piscu predstavili vlastitm  literarnim uradcima na čakavskom izričaju.

U nastavku, učenica Mia Lanča, uz pomoć i podršku učiteljice Norme Čučak Migliaccio,  scenskim je nastupom predstavila ulomak iz piščeve pripovijetke Filipini iza ugla te time oduševila pisca i sve nazočne.

Potom je uslijedilo piščevo predstavljanje vlastitim izborom pjesmica, zagonetki i književnih ulomaka, što je upotpunjavano i simpatičnim scenskim efektima.

Na samome kraju susreta učenici su piscu postavljali pitanja te su, kroz zanimljiv razgovor, saznali da mu je inspiraciju za pisanje davao njegov svakodnevni život, da je već u 5-oj godini naučio čitati i pisati, zbog činjenice da nije imao ni brata ni sestru, pa je time ublažavao usamljenost. Istaknuo je da voli čitati i knjige drugih pisaca te da je u njegovim knjigama sve istinito do određene mjere. Najdraža mu je osvojena nagrada „Grigor Vitez“ jer nosi ime njegovog prijatelja i sumještanina Grigora Viteza.

Susret je završio simboličnim darivanjem pisca i dijeljenjem autograma mnogim zainteresiranim učenicima.

Pripremili:

Luka Vrkić i Karlo Brckan, 7.a.