Putovanje ljepotama Dalmacije

Autor: Vlatka Crnković, 8. 11. 2013.

Najljepši dio školske godine, za nas osmaše, zasigurno je ekskurzija. Ove godine odvela nas je put Dalmacije. Iako je put bio dug i naporan, uz pjesmu  i smijeh, tri i pol sata brzo su prošla.            Prva postaja bila je solana u Ninu.

Uslijedio je razgled bazena u kojima, tijekom vrućih ljetnih mjeseci, nastaju  proizvodi po kojima je solana nadaleko poznata. Od obične kuhinjske soli, koju svakodnevno konzumiramo, do cvijeta soli koji bi svojim okusom osvojio i najprofinjenija nepca. Solana je također dom nekim životinjskim i biljnim vrstama poput račića slaničara, ptice vlastelice i biljke slanuše.

Osim po solani, Nin je poznat i kao grad koji je imao veliki značaj u hrvatskoj povijesti jer se odatle, našim hrvatskim prostorima,  počelo širiti kršćanstvo. Iako je šetnja kroz ovaj gradić bila praćena oblacima, nas to nije zaustavilo u namjeri da dotaknemo palac Grguru Ninskom kako bi se ostvarile one manje i veće naše želje

Po razgledu Nina krenuli smo put grada koji je smješten na malenom poluotoku i koji je čuvan od strane čak četiri zaštitnika - Zadar. Razgledavši izložbu „ Zlato i srebro Zadra“, uputili smo se prema Crkvi Sv. Stošije s čijeg se zvonika pruža nevjerojatan pogled na grad s najljepšim zalaskom sunca. Sunce nam se baš nije smiješilo na zadarskoj rivi, ali to nas nije omelo u prepuštanju zvukovima valova koji su dopirali iz morskih orgulja .

Nakon posjeta Zadru uputili smo se prema Hotelu Solaris, nedaleko od Šibenika. Ondje nas je čekao i disco koji nas je pomalo razočarao, ali brzo smo se snašli i organizirali svoju vastitu zabavu u sobama.

Sljedeći dan, odmorni i puni želje za istraživanjem novih kutaka Dalmacije, krenuli smo prema    Splitu. Prije samog ulaska u grad pozdravile su nas planine Mosor i Marjan.

Po dolasku na rivu posjetili smo Dioklecijanovu palaču koja odiše antičkim sjajem i pripovijeda o počecima Grada za vrijeme vladavine cara Dioklecijana. Nakon posjeta palači imali smo malo slobodnog vremena. Iskoristili smo ga za šetnju rivom koja nas je, doslovno, ostavila bez daha.

Nevoljko i s tugom, napustili smo grad koji je osvojio naša srca.

Put smo  nastavili prema jednoj od najstarijih nadbiskupija u Hrvatskoj - Trogiru. Dolaskom na rivu, zamijetili smo most koji grad spaja s otokom Čiovom te utvrdu Kamerlengo koja je nekada branila grad od Turaka. Na glavnom gradskom trgu, poput kakvog snažnog generala, stoji trogirska Katedrala. Iznutra je pak prava renesansna kraljica.

Nakon ugodno provedenog dana vratili smo se u hotel, gdje su se neki prepustili užitku na bazenima, a neki šetnji do obližnje plaže.

Posljednji dan naše ekskurzije započeli smo razgledavanjem originalnoga hrvatskog grada, Šibenika. Nekad pretežito industrijski grad, danas je jedno od najlljepših turističkih odredišta. Nas je najviše zadivila Katedrala Sv. Jakova. Posebni utisak na nas su ostavile 72 kamene glave koje okružuju Katedralu i gledaju na prolaznike glavnog trga.

Nedaleko od Šibenika nalazilo se i naše sljedeće odredište - sokolarski centar. Tamo smo saslušali vrlo zanimljivo predavanje te se upoznali s pticama koje ovaj centar liječi i proučava. Nakon sokolarskog centra uputili smo se prema Skradinu. Ondje smo se, nakon ručka, ukrcali na brodić koji nas je odveo do naše posljednje stanice u posjetu ovoj živopisnoj regiji, do NP Krka. Slapovi su nas zadivili svojom ljepotom koja se ne može mjeriti ni s čim drugim, jer su uistinu najljepši darovi kojima nas priroda dariva.

S tugom smo se morali oprostiti od ovog komadića raja te, nošeni pjesmom i veseljem, sretno stigli u svoju voljenu Opatiju.

Pripremile: Petra Peloza i Katja Knežević, 8.a