9.susret DGV-a

Autor: Vlatka Crnković, 22. 4. 2013.

U subotu, 20. travnja 2013. godine u Rovinju je održan 9. susret Dječjih gradskih vijeća. Susret su organizirali Savez društava Naša djeca i Grad Rovinj, u okviru projekta „Aktivna dječja participacija u lokalnoj zajednici“. Cilj ovogodišnjeg Susreta bio je razmjena iskustava i dobre prakse u radu Dječjih vijeća te nove ideje za poticanje dječje participacije u aktivnostima Dječjih vijeća.

U Rovinj su došli mali vijećnici iz čak 16 hrvatskih gradova, a kao predstavnice opatijskog vijeća sudjelovale su Katja Knežević, Sara Al-Wakil i moja malenkost, Petra Peloza.  Na početku su nas domaćini upoznali s povijesti grada Rovinja te nas pjesmom i plesom uveli u same Susrete. Uslijedilo je prezentiranje rada svih prisutnih vijeća te prezentacija jednog od njihovih projekata. Naše vijeće prezentiralo je svoj novi projekt, „Maraton tolerancije i prijateljstva“.

Rovinjski gradonačelnik pratio je predstavljanja svih sudionika te nam je na kraju uručio pohvale i zaželio puno novih projekata i uspjeha u radu. Nakon ručka, zajedno s novostečenim prijateljima,  išli smo u razgled Rovinja i njegovih znamenitosti. Nakon toga dijela, uslijedio je radni dio susreta. Bili smo podijeljeni u tri grupe; suradnja, akcija i intuicija. Grupu suradnje vodila je Mirna Gajski Jolić iz Velike Gorice, grupu akcije su vodile Snježana Romić iz Tuhlja i Jasenka Borovčak iz Zaboka, a grupu intuicije Ana Kola iz Opatije. U grupama smo razgovarali o tome što bismo mi napravili da smo gradonačelnici našega grada, a potom smo  te ideje predstavili  plakatima .

Prijedlozi i zaključci s ovih radionica bit će poslani u sve gradove u Hrvatskoj kako bi se u još  većoj mjeri poboljšala lokalna politika za djecu s ciljem da gradonačelnici donose odluke u korist djece, da uvažavaju dječju participaciju, dječje prijedloge i ideje te da djeca u Hrvatskoj žive u Gradovima i općinama po mjeri djece.

Svi smo se složili da nam je bilo odlično te da bismo željeli sudjelovati i na Susretu sljedeće godine.

Petra Peloza, 7.a