Dani dobrote, topline i vjere

Autor: Vlatka Crnković, 18. 10. 2012.

Dana 16.listopada 2012. naša škola tradicionalno je obilježila Dan kruha. Tome danu prethodilo je prigodno pripremanje hola , knjižnice i učionica. U knjižnici je bio postavljen zajednički stol s označenim mjestima za izloške različitih razreda.

Vrijedne ruke predstavnika odjela i poneke mame vrlo vješto su postavljenom stolu podarile blagdansko ruho satkano od raznih, kod kuće napravljenih, krušnih proizvoda  i domaćih sorti voća u drvenim  košarama raznih oblika. Na panoima knjižnice učenici su  postavili eko plakate s jasnim eko porukama nastalima pod budnim okom svoje učiteljice ili razrednice. Toplini i punini ugođaja pridonosili su i prigodno uređeni panoi koje je pripremila naša knjižničarka Milena Sandalj. I u holu, gdje se održavala centralna proslava, blagdanski stol i panoi odisali su toplinom i ugodom.

Sljedećeg dana, za vrijeme prvoga sata, svi učenici su se, zajedno sa svojim učiteljima i razrednicima, okupili u holu na blagoslovu kruha. Na samom početku pjesmom nas je pozdravio školski zbor, kojeg vodi učiteljica Lidija Boras. Nakon zbora nastupili su recitatori č.s. Tereze Simonović i  vjeroučiteljice Željke Božić Kučan. Velečasni Josip Belanić, župnik Župe sv.Ane Volosko, nas je nadahnutim riječima podsjetio na važnost kruha te njegovu ulogu u kršćanskoj vjeri, a time i u obitelji kao mjestu ljubavi, dobrote i zajedništva. Biranim riječima osvijestio je potrebu naše zahvalnosti svima onima koji sudjeluju u našem sigurnome i sretnom odrastanju: roditeljima, bakama i djedovima, učiteljima , ravnatelju, stručnoj službi, kuharicama, spremačicma i kućnom majstoru.     Poslije tih župnikovih riječi hol ispuniše tople molitvene riječi  Oče naša nakon čega je uslijedio najvažniji trenutak , blagoslov kruha i krušnih proizvoda.

Zagrljeni toplinom trenutka i praćeni pjesmom zbora,  otišli smo u svoje učionice u kojima smo zajedno blagovali, uz krušne proizvode, i razne druge slastice pripremane u krugu obitelji.

Sutradan su mnogi učenici, u pratnji razrednika, posjetili izložbu postavljenu u knjižnici  te na taj način još jednom primali poruke koje su se nesebično darivale iz bilo kojeg dijela toga blagdanski uređenoga prostora.

Nakon nastave izložba je skinuta, a njeni izlošci ekološki zbrinuti.

Nadam se da će ovi dani dobrote, topline i vjere ostaviti traga u svima koji su bili njihovi dionici , a neprocjenjiva važnost kruha  biti središte obiteljskoga okupljanja i zajedništva.

Katja Knežević, 7.a

Dan kruha MŠ Opatija 16.10.2012.

Dan kruha Volosko 17.10.2012.