Dječji tjedan u Opatiji

Autor: Vlatka Crnković, 12. 10. 2012.

U povodu Dječjeg tjedna, od 1. do 7. listopada 2012. godine, pod sloganima"Ljubav djeci prije svega" i "Odrasli, imajte u vidu i naše prijedloge!", i ove su godine realizirane brojne aktivnosti DND Opatija prilikom čega  su promovirani  trajni ciljevi Dječjeg tjedna:

-usmjeriti pozornost najšire javnosti prema pravima, potrebama i mjestu djece u društvenoj zajednici

- organizirati posebno  i prigodno odabrane igre, priredbe i stvaralačke aktivnosti djece i za djecu

- pokrenuti nove akcije od šireg značaja za razvoj i odgoj djece

- poticati volonterski, društveni i stručni rad odraslih s djecom te aktivnu participaciju djece u aktivnostima lokalne zajednice i šire.

U ponedjeljak, 1.10. 2012. godine, obilježen je Međunarodni dan djeteta. U Lovranu se održao Dječji javni skup na kojem su djeca pisala poruke odraslima na temu međugeneracijske solidarnosti.

U utorak, 2.10. 2012. godine, na igralištu škole Volosko organizirana je Romobilijada za učenike od 1. do 3. razreda te pričaonica "Ča su nama povedali naši stari" na kojoj su sudjelovali none, nonići i unuci svih generacija.

U srijedu, 3.10.2012., u Zori je održana radionica“Rastimo uz igru“ na temu zajedničkoga slobodnog vremena roditelja i djece.

U četvrtak, 4.10.2012., u Klubu 60 + djeca su na likovnoj radionici“Crtajmo zajedno“ crtala i slikala skupa sa svojim nonama i nonićima.

U petak, 5.10. 2012., bio je postavljen info štand Društva Naša djeca čiji su volonteri tom prilikom anketirali građane o važnim pitanjima vezanima za pravilan i kvalitetan razvoj djece.

Također je realizirana i likovna eko radionica "Eko važi" na kojoj su učiteljica i učenici PŠ Veprinac  te mladi s područja Poljana I Veprinca izrađivali ukrasne posude za sadnju začinskoga bilja. Uz to organizirana je i parlaonica "Slobodno vrijeme nekad i danas" na kojoj su aktivno sudjelovala djeca Dječjeg foruma i Dječjega gradskog vijeća u prostoru bivšeg Dekora u Opatiji.

Kao šećer na kraju, u nedjelju, 7.10. 2012., u Hotelu Adriatic djeci je poklonjena predstava Baltazar koja je jednako razveselila i velike i male.

Napisala:

Petra Peloza, 7.a