Dalmacija u mom oku

Autor: Petra Peloza, 4. 10. 2012.

Ekskurzija 8-ih razreda započela je okupljanjem u ranim jutarnjim satima ispred Bille. Prvu pauzu imali smo u Senju. Nastavili smo putovanje prema malom gradiću Ninu koji je smješten nedaleko Zadra. Centar drevnoga grada je otočić koji je s kopnom povezan dvama mostovima, a nastao je na pješčanom sprudu nekadašnjeg ušća rječice Miljašić Jaruge u more. U Ninu smo posjetili poznatu solanu koja se tu nalazi još iz doba Rimskog Carstva.

Solana se smjestila u ninskoj laguni i zauzima površinu od čak 55 ha. Vodičkinja, koja nas je provela solanom, na zanimljiv način nam je prezentirala postupak proizvodnje soli.Također, posjetili  smo i muzej koji se nalazi u sklopu solane i u kojem smo mogli kupiti originalne suvenire.    Naša druga znamenitost u Ninu bila je crkva Sv.križa, koja datira iz 9.stoljeća, a vezana je za našu treću ninsku znamenitost Grgura Ninskog. O njemu postoji legenda da tko takne njegov nožni palac i zaželi neku želju ona će mu se ostvariti.

Nakon Nina naše sljedeće odredište bio je Zadar. Lokalni vodič poveo nas je u šetnju ovim prekrasnim gradom. Razgledali smo crkvu Sv. Donata- zaštitnika Zadra, gradske zidine, katedralu Sv. Stošije, Morske orgulje i Pozdrav Suncu. U Zadru smo imali slobodno vrijeme koje nam je poslužilo za mali odmor.

Put smo nastavili u smjeru Šibenika gdje smo bili smješteni u Hotelu Solaris. Tamo je bio organiziran disco gdje smo pjevali i dobro se zabavili.U ponoć disco je završio uz naše negodovanje, ali što se može. Uputili smo se u sobe na spavanje.

Sljedećeg dan,a nakon doručka, krenuli smo u Sokolarski centar. Centar je smješten u gustoj borovoj šumi šibenske Dubrave. Tu nas je voditelj centra upoznao s prehranom i načinom života sokolova i sova. Predavanje je bilo jako zanimljivo i smiješno. Navedene grabežljivce smo mogli posjetiti u njihovim nastambama te kupiti prigodne suvenire čiji prihod pomaže radu centra.

Put se zatim nastavio prema NP Krka. Laganom šetnjom razgledali smo Skradinski buk, autohtone kuće u kojima su prezentirani stari zanati, razgledali ostale slapove i jezera te uživali u prekrasnoj prirodi.

Nakon razgledavanja parka put smo nastavili prema Pakovom Selu gdje je smješteno imanje Etnoland. Tamo smo imali organizirani ručak koji nam je prijao nakon duge šetnje nacionalnim parkom. Poslije ručka i razgleda etno sela krenuli smo put Opatije, noseći u oku ljepotu koju nam je, i ovaj put, Dalmacija nesebično poklanjala.

Atmosfera u autobusu je bila vesela, pjevalo se i smijalo.

U Opatiju smo se vratili u večernjim satima .

Napisali: Dino Žigulić,                                                                                                     Ivan Frketić, 8.a

Ekskurzija osmih razreda 4.10.2012.