4. listopada - Svjetski dan životinja

Autor: Petra Peloza, Vlatka Crnković, 4. 10. 2012.

Međunarodni dan zaštite životinja slavi se 4.listopada, jer se na taj dan slavi i Franjo Asiški, ljubitelj prirode i glavni svetac za životinje i okoliš. Taj dan obilježavaju svi ljubitelji životinja širom svijeta, svih vjera i nacionalnosti. Većina skrovišta za životinje tada prikupljaju sredstva za pomoć i organiziraju projekte vezane za njihovu dobrobit.  Udruge za zaštitu životinja obilježavaju taj dan kako bi povećale svijest o problemima životinja te potaknule ljude na razmišljanje o tome kako se prema njima odnose

Već 9 godina u našoj školi toga dana mišlju i djelom posvećujemo se  zaštiti životinja. I ove godine učenici su mogli ponešto naučiti iz pjesmica, priča, časopisa i enciklopedija o životinjama koje je , za tu priliku, pronašla i prezentirala naša knjižničarka Milena Sandalj. Učenici, ali i učitelji, imali  su priliku pokazati i svoje kućne ljubimce.

Učenici 4.b razreda u knjižnici su imali kviz na temu zaštićenih životinja, a pobjednik je bio Niko Zeoli.  Kao i svake i ove godine, uz izložbu slika životinja koje se mogu udomiti, napravili smo akciju u prikupljanju hrane za napuštene pse i mačke koja traje od 24.9. do 4.10.2012. u suradnji s Društvom „Lunjo i Maza“.

Na kraju, predlažemo i vama da odaberete neki od načina na koji ćete i vi obilježiti Svjetski dan životinja i doprinijeti stvaranju njihovoga boljeg svijeta .Predlažemo da:

• donirate utočištu za životinje novac, hranu, deke ili igračke
  • organizirate u obitelji, susjedstvu ili na poslu sakupljanje hrane, deka ili novčanih donacija za neko od skloništa ili utočišta za napuštene ili zlostavljane životinje
  • prestanete odijevati krzno ili kožu od životinja

ili

• postanete vegetarijanac ili još bolje vegan i time spasite živote tisuća životinja.

Napisale:

Petra Peloza i Katja Knežević, 7.a