NATJECANJE MLADIH ČUVARA OKOLIŠA!

Autor: Marijana Mavić, 13. 6. 2021.

Na Županijskom natjecanju mladih čuvara okoliša  održanom 8. lipnja 2021. godine u 9,00 sati u parku na Mlaci,  Rijeka za mlađi uzrast od I-IV razreda sudjelovali su učenici naše škole.

Iz Voloskog: 2.b  učenik Lukas Jerkić (mentorica Gordana Jedriško Popeškić) , a iz 3. b Ottilia Polić i Patrik Radoš (mentorica Ameli Širola).

Na natjecanje je trebalo donijeti:

1. Plakat jednog nekonvencionalnog izvora iz prirode - kopriva, na kojem je trebalo napisati i dijelove tog izvora koji su jestivi.

2. Izraditi Ekića od otpada koje se može ponovno upotrijebiti - KOPROGUŠTAC.

3. Učenici su donijeli sa sobom slijedeće nekonvencionalne izvore iz prirode :

lovor, ružmarin, cvijet bazge, maslačak i koprivu.

4. 1 recept od od nekonvencionalnog izvora iz prirode , koji su nacrtali i  prezentirali: JUHA OD KOPRIVE.

5. Učenici su donesli 5 likovnih radova/tenika: kolaž,vodene boje,olovka,tempera.../ , a motivi su tematski  bili vezani uz okoliš ( kopriva, riba, visibabe, gušter i školjke ).

6. Svaki član ekipa trebao je donijeli  sok ili čaj napravljen od nekonvencionalnog  izvora iz prirode: kadulja, menta i  kopriva.

Drugu grupu iz naše škole na Županijskom natjecanju  mladih čuvara prirode predstavljale su učenice  2. r. , PŠ Veprinac  , Natali Brumnjak , Veronika Vujičić i Lea Zaletel s mentoricom Tatjanom Bonazza – Čekada.

Zadatak je bio prikazati jedan od nekonvencionalnih izvora prirode  - samoniklu biljku . Predstavile smo se s biljkom veprinom .

U našoj pripremi veliku pomoć u prenošenju znanja , iskustva i donaciji proizvoda od veprine pružila nam je “Domaća radinost i sporedna djelatnost “Veprina 519 “ s gđom Zdenkom Klanjac Ukić , fitoterapeutom i gosp Rajko Ukić.

Vrijedno smo se pripremale za natjecanje  i na takmičenju prezentirale:

• Poznavanje izabrane biljke ( njene karakteristike , ljekovitost, primjenu , zanimljivosti , recepte,…)
  • Više od 20- ak vrsti rasađenog samoniklog bilja
  • 3 plakata o veprini
  • 10 likovnih radova sa eko tematikom u 5 različitih likovnih tehnika
  • Ekića – recikliranu maskotu
  • Slikovnicu o Veprincu  ( rad učenika )
  • Fotografije u kartonskom uvezu  o našim eko aktivnostima i suradnjama
  • Sokove iz vlastite proizvodnje ( bazga )
  • Eko proizvode domaće radinosti  „Veprina 519 „

( nakit ,  ulja, masti , tinkture , metlu ,  sir ,  pitu sa veprinom )

• Čajeve i sušene biljke iz naše biljne ljekarne ( Kopriva, kadulja, lovor, smilje, lavanda )
  • Ušivenu robu i kapice sa simbolom veprine

Učenici su dobivali bodove za prezentaciju plakata , EKIĆA, za donesene

nekonvencionalne izvore uz prirode, recept, likovne radove i donesene napitke.

Rezultati natjecanja biti će javljeni naknadno, a svi sudionici dobit će diplome za sudjelovanje.

Lijepo smo se podružili, naučili nešto novo, počastili se krafnama, bogatiji  za još jedno novo  iskustvo i veselo iščekujemo rezultate natjecanja.

Mentorice :

Gordana Jedriško – Popeškić