IZBORNA NASTAVA, IZVANNASTAVNE AKTIVNOSTI I PRODUŽENI BORAVAK U ŠKOLSKOJ 2021./2022. GODINI

Autor: Marijana Mavić, 30. 4. 2021.

Poštovani roditelji,

zbog organizacije rada za sljedeću školsku godinu 2021./2022., molimo Vas da aktivno sudjelujete u sljedećoj anketi koja se odnosi na izbornu nastavu, izvannastavne aktivnosti iz područja Građanskog odgoja i obrazovanje i ranog učenja talijanskog jezika te programa produženog boravka. Izvannastavne aktivnosti iz ostalih predmeta i područja učenici će birati na početku nastave.

Prema čl. 27. Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi  (NN 94/13, 152/14, 68/18, 98/19 8 64/20) predmeti koji se izvode izborno obvezni su tijekom cijele školske godine za sve učenike koji se za njih opredijele. Učenik bira izborni predmet ili izborne predmete pri upisu u prvi razred ili najkasnije do 30. lipnja tekuće godine za iduću školsku godinu. Za uključivanje učenika u izbornu nastavu potrebna je pisana suglasnost roditelja.

Izabrani program se unosi u imenik učenika, ocjenjuje se, a upis izbornih predmeta za svoje dijete roditelji potvrđuju potpisom izjave koju će dobiti nakon prikupljenih anketa.

Izborni predmeti u pravilu se održavaju 7., 8. i 9. sat, izuzev Vjeronauka koji se prema naputcima MZO održava unutar redovnog rasporeda sati (najčešće 1. i 2. sat ili 5. i 6. sat).

Izborna nastava organizirat će se iz nastavnih predmeta:

• Informatika - 1., 2., 3., 4. razred, 7. i  8. razred
  • Katolički vjeronauk - od 1. do 8. razreda
  • Islamski vjeronauk – od 1. do 8. razreda
  • Talijanski jezik – od 4. do 8. razreda
  • Njemački jezik – od 4. do 8. razreda

Za učenike 5. i 6. razreda Informatika je obvezan nastavni predmet pa se neće anketirati.

U izvannastavnu aktivnost Građanski odgoj i obrazovanje mogu se uključiti učenici od 5. do 8. razreda. Provodi se u dva ciklusa za učenike 5. i 6. razreda te 7. i 8. Organizira se kao radionički oblik nastave. Obrađuju se raznovrsne teme vezane uz Održivi razvoj (Važnost kišnice, Recikliraj, Uredi okoliš, Plastična vrećica, Ponovna upotreba odbačenih stvari i plastike), Volontiranje, Medijsku pismenost (Dobre i loše strane interneta, Reklame, Mediji), Toleranciju (Predrasude i stereotipi, Muško-ženska zanimanja, Važnost obrazovanja), Dječja prava, Financijsku pismenost i druge. Potiče razvoj znanja, vještina te usvajanje vrijednosti i stavova koje su učenicima prijeko potrebni za učinkovito ostvarivanje uloge građanina. Ključno je osposobiti učenike da razumiju, zagovaraju i u odnosima s drugima primjenjuju načela ljudskog dostojanstva, otvorenosti, ravnopravnosti, pravednosti, vladavine prava, nenasilja i solidarnosti te odgovornog gospodarenja prirodnim i društvenim resursima.

Izvannastavna aktivnost rano učenje talijanskog jezika organizirana je za učenike od 1. do 3. razreda, nakon čega učenici mogu nastaviti pohađati nastavu izbornog predmeta Talijanskog jezika po naprednom programu kao četvrtu godinu učenja. Nastava se provodi uživo i u virtualno, obzirom na trenutne epidemiološke preporuke. U financiranju programa participiraju i roditelji.

Program produženog boravka školska ustanova organizira uz pomoć osnivača - Grad Opatija koji sudjeluje u sufinanciranju troškova organizacije i provedbi programa produženog boravka. Preduvjet za upis u produženi boravak je da su oba roditelja u radnom odnosu. Ispis djeteta iz programa produženog boravka nije moguće izvršiti tijekom nastavne godine, već isključivo na kraju iste.

Rok za ispunjavanje ankete – 10. svibnja 2021.

Roditelji čija djeca polaze 4. razred, ispunjavaju anketu za učenike od 5. do 8. razreda.

Anketa za učenike od 1. do 4. razreda

Anketa za učenike od 5. do 8. razreda

Dopuna obavijesti – upis u produženi boravak

Poštovani roditelji, vezano uz upis djeteta u program produženog boravka, napominjemo da za upis u program nije nužno da su oba roditelja zaposlena, ali prednost imaju roditelji koji su u radnom odnosu.

Učenik se tijekom nastavne godine može ispisati iz produženog boravka u iznimnim okolnostima (zdravstveno stanje, gubitak zaposlenja i sl.).

Produžuje se rok za ispunjavanje anketa – do 14.5.2021.