Ispraćaj osmaša i učenik generacije

Autor: Fredi Glavan, 24. 6. 2016.

Učenici odlikaši svih osam godina (gore)

Učenica generacije je Mara Paravić (gore).

Svi osmaši i osmašice na okupu prate svečanost (gore).

Riječi ravnatelja:

"Jutros sam razmišljao što ću vam reći. Znam da je jedan mali dio vas pomislio danas se rješavam svega, Škole, učitelja pa i ravnatelja!
E pa dragi moji, ne rješavate se, za vas danas tek počinje jedno novo, zrelije, odgovornije razdoblje života...
Možda ne sutra, možda ne uskoro, ali jednog dana sjetit ćete se ovog dana i vremena kojeg ste bezbrižno provodili u ovim klupama, sigurni u ljubav svojih roditelja i podršku vaših učitelja.
Cilj nas kao škole i vaših roditelja kao onih koji su vam dali život – bio je zajednički, probuditi u vama želju da istražujete, da se veselite i da budete ponosni na ono što počinjete otkrivati o životu.
Život je najvrednije što imamo, ali prepun je izazova i zahtjeva od nas mnogo odricanja, truda i rada.
Ono što vam želim jest da iskoristite svoj život najbolje što možete, da se nikada ne umorite tražiti više, da jasno odredite svoje ciljeve i uložite sve svoje snage da ih ostvarite i da pri tome ne zaboravite ostati ljudi – imati osjećaja prema drugima, promicati pravdu i poštenje.
Borite se i idite naprijed prema ostvarenju vaših snova; ako ponekad na tom putu i posrnete – tu će biti vaša obitelj, da vas kao kad ste bili mali, podigne, obriše suze i pomogne da ponovno stanete na vlastite noge.
I za kraj – jedna crtica iz knjige Božidara Prosenjaka koja se zove Mašta – „Zamisli da si stablo da stojiš na jednoj nozi i da ti prilazi čovjek sa sjekirom. Kako bi se obranio? – upita jedan dječak drugoga.
Ovaj se povuče jedan korak unazad, smrači se, snuždi i ni da zucne. Što, zar ne znaš?....Pa to je bar lako! Zamislio bi da nisi stablo, nego ptica i odletio bi!
Za svaki problem postoji rješenje-važno je samo srušiti strahove, razvezati čvorove i uvijek imati na umu da nisi sam, da ima mnogo onih koji te vole i kojima si važan.

Sretno vam želimo svi mi učitelji i zaposlenici OŠ Rikard Katalinić Jeretov Opatija!"