Razgovor s književnicom Natašom Merle Tomljanović

Autor: Vlatka Crnković, 23. 4. 2014.

Po predstavljanju romana Zavjet šutnje i Obrana šutnjom, književnice Nataše Merle Tomljanović , kojim je Gradska knjižnica Viktor Car Emin, Opatija obilježila Međunarodni dan knjige, učenici-novinari su se s književnicom zadržali u kraćem razgovoru. Isti donosimo u cijelosti.

- Jeste li se služili nekim likovima iz Vašega života pri oblikovanju likova romana?
- Pa jesam posebice kod imena , npr. Matea - moja kći se zove Tea. Onda Eva - imam kćer Ivu, a imam i  dvije nećakinje koje se zovu Vana i Lea (u romanima Jana i Gea).

-Jesu li Vaše kćeri pročitale ova dva romana? Kako su reagirale na to da su glavni likovi?
-Pročitale su i jedan i drugi roman. One su, zapravo, bile moji kritičari. Ja sam najprije romane na čitanje dala njima, kao populaciji za koju sam napisala.  Bile su, naravno, jako ponosne na to šta su inspiracija za glavne likove. Na prvoj stranici Zavjeta štunje je posveta mojim dvjema kćerima.
- U kojem ste se liku Vi mogli pronaći?
- Mislim da se mogu pronaći u svakom pomalo.
- Koji je vama najdraži lik?
- Kao što majka voli svu svoju djecu, jednako tako sam ja zavoljela sve svoje junakinje.
- Asociraju li vas događaji iz knjige na neka Vaša životna iskustva?
- Da, ima nekih sitnih događaja, ali ne previše.
- Planirate li treći dio?
- To je bila moja prvotna zamisao, ali nekako sam ipak odlučila  ostati na dvijema knjigama.
- Kako ste počeli pisati ove romane i koliko dugo je trajalo?
- Prvi roman je izdan 2009. godine i počela sam ga pisati u jednom dijelu života koji mi je bio dosta stresan .Taj stres rješavala sam  na meni  najdraži način te sam, upotrebljavajući svoju maštu , napisala roman.
- Imate li u planu neke nove knjige i koja je Vaša poruka čitateljima?
- Pa imam jedan roman koji je napisan skoro do kraja , no namijenjen je starijoj populaciji. Mladima porčujem da još više čitaju, jer je knjiga poslastica te im želim što slađi i bogatiji život. Kao učitelj, trudila sam se kod mladih osvijestiti potrebu i važnost čitanja.

Razgovor vodili:
                                     Leon Matijević , Karlo Brckan i Luka Vrkić , 7.a