Zdrav za pet

Autor: Vlatka Crnković, 12. 3. 2014.

Zanimljivo predavanje na temu prevencije ovisnosti i zlouporabe alkohola, u sklopu projekta Zdrav za pet, koji provode Ministarstvo unutarnjih poslova, Ministarstvo zdravlja te Ministarstvo zaštite okoliša i prirode, 28.veljače 2014.g. u knjižnici Škole okupilo je velik broj učenika osmih razreda.

Prezentaciju je održao gospodin Krunoslav Vukalović iz Policijske postaje Opatija. Ciljevi projekta su prevencija ovisnosti, podizanje razine svijesti o vlastitoj ulozi u očuvanju životne, školske i radne okoline te podizanje razine samosvijesti o odgovornosti u očuvanju vlastitog i tuđeg zdravlja i sigurnosti.

Učenici su na ovaj način mogli saznati nešto više o posljedicama koje sa sobom nosi alkohol. Gospodin Vukalović na interesantan je način održao svoje izlaganje popraćeno i slikovnim materijalima koji su dodatno poticali na razmišljanje o tragovima koje ostavlja alkohol, a koje je izuzetno teško izbrisati.  Predavač je naglašavao važnost svačije volje i odluke da se odupre opojnim sredstvima koja nas u jednom nepromišljenom trenutku mogu obilježiti za cijeli život.

Tom prilikom osmaši su se mogli upoznati i sa zakonskim odredbama koje su propisane za maloljetnike i osobe koje konzumiraju alkohol u nedopuštenim količinama.

Na samom završetku učenici su morali nastaviti priču koja se temeljila na izlasku nekolicine prijatelja u subotu navečer. Svatko je mogao zamisliti svoj kraj.

Hoće li subotnja večer zavšiti u smijehu ili suzama? Odgovor leži u našoj odluci i volji da se odupremo alkoholu. Krojiti sudbinu bez sredstava ovisnosti u današnjem svijetu je vrlo teško, ali volja i želja da budemo slobodni i sretni svakako leži u ne kao odgovoru na alkohol.

Napisala:  Katja Knežević, 8.a