Upoznajte Vijeće učenika

Autor: Saša Bačić, Ivana Golubić, 24. 12. 2013.

Vijeće učenika bira se u osnovnim i srednjim školama već nekoliko godina. Biraju se predstavnici svakog razrednog odjela između  učenika 1. do 8. razreda u osnovnim školama.

U našoj školi Vijeće učenika čine izabrani vijećnici od 4.  do 8. razreda koji između sebe biraju predsjednika/cu.

Veseli me što ste odlučili upoznati sve učenike s VU i njihovim radom, rekla nam je koordinatorica, pedagoginja Nada Lovretić.

Vijeće učenika Osnovne škole ''Rikard Katalinić Jeretov'' čine sljedeći učenici/učenice:

4.A   Ana Kinkela i Lara Mance

4.B   Tara Šimunić i Juraj Sinožić

4.C   Mihael Železnik i Anny Klas

5.A   Niko Kreiner i Nicole Hrvatić

5.B   Andrey Tolstikov i Romina Lazarin

5.C   Iris Matulja i Toni Vengus

6.A   Antonela Sušanj i Igor Kožul

6.B   Mara Paravić i Jozef Gojani

6.C   Sara Gašparić i Mateo Osojnak

7.A   Karlo Brckan i Paola Zukić

7.B   Ira Barbarić i Dorian Ivaničić

7.C   Marija Djurić

8.A   Mateja Arlović i Rudolf Marković

8.B   Tea Dobrec i Lovro Kostelić

8.C   Kristian Tončić i Matea Topol

U razgovoru s vijećnicima VU škole, saznali smo zanimljive informacije o sastavu, načinu rada i problemima s kojima se članovi Vijeća susreću.

Na samom početku predsjednik UV-a Kristian Tončić, vijećnik 8.c razreda , pojasnio je da je VU skup učenika koji su tajnim glasovanjem izabrani u svojem razrednom odjelu, prilikom čega se vodila briga o jednakoj zastupljenosti dječaka i djevojčica. Cilj im je, naglasio je, zastupati mišljenje svih učenika škole te se sustavno zalagati za promicanje njihovih interesa i prava.

Učeničko vijeće, za ovu školsku godinu, formirano je 27.rujna. Do danas su se bavili različitim pitanjima bitnim za njihov život i rad u školi.

Vijećnica 7.b, Ira Barbarić, tom se prilikom osvrnula na razliku DGV-a i VU-a te istakla da se članovi DGV-a bave potrebama i problemima djece i mladeži na razini grada te se biraju na dvije godine, dok se članovi UV-a bave potrebama i problemima djece u školi, biraju se na jednu godinu i to na, gore navedenoj, jednakoj zastupljenosti dječaka i djevojčica.

Lovro Kostelić, vijećnik 8.b, istakao je da su se na sjednicama bavili čestim vrstama nasilja u pojedinim odjelima( verbalnim, fizičkim i emocionalnim), diskutirali o krađi školske marende, a raspravljajući o konzumaciji i nuđenju cigareta mlađim učenicima te dogovarajući akcije kojima bi se navedeno suzbilo, u velikoj se mjeri posvećuju prevenciji ovisnosti kao velikoj aktualnoj opasnosti u životu mladih.

Na samom kraju vrijedni vijećnici učenicima su poručili: Nemojte šutjeti o problemima, javite se, riješit ćemo to zajedno!

Novinarska sekcija (Vlatka Crnković, prof.)

Napisali: Karlo Brckan i Luka Vrkić, 7.a